Beszélgetés óvodás korú gyerekekkel: „A nap, a levegő és a víz az igazi barátaink! Intellektuális kvíz „Nap, levegő és víz: legjobb barátaink” A sport és az egészség ünnepe

"A nap, a levegő és a víz a miénk legjobb barátok! »

Cél: Hozzájárulni az egészséges életmód alapjainak kialakításához. Fejlessze a gyermekekben a keményedési eljárások fontosságának és szükségességének megértését, bővítse az egészség fontos összetevőinek - a napnak, a levegőnek és a víznek - ismereteit, ismereteket formáljon arról, hogy a természet az egészség forrása.

Feladatok:

Bővítse a gyerekek elképzeléseit az élettelen természetről: a napról, a levegőről és a vízről; - megismerkedni a levegő, a víz tulajdonságaival és az emberi életben betöltött szerepével. - az óvodások nevelésére az igény egészséges módonélet.

Az óra menete: 1. Szervezési mozzanat.

Pedagógus: Srácok, találjátok ki a rejtvényeket, hogy megtudjátok, miről fogunk ma beszélni.

Nagy napraforgó az égen

Sok évig virágzik

Télen-nyáron virágzik

És nincsenek magok. (A nap.)

Ha a kezünk viaszban van,

Ha foltok vannak az orrán,

Akkor ki az első barátunk,

Eltávolítja a szennyeződéseket az arcról és a kezekről? (Víz.)

Az orron keresztül a mellkasig halad

És a fordítva már úton van.

Láthatatlan és mégis

Nem tudunk nélküle élni. (Levegő.)

2. beszélgetés

Pedagógus: Emlékezz arra a közmondásra, amely ezeket a szavakat tartalmazza.

Jobb. A nap, a levegő és a víz a legjobb barátaink. Ez a mai óra témája.

Srácok, ma egy szokatlan leckénk lesz. Érdekes utazásra hívlak benneteket. A "Valeológia" varázslatos földjére. Meghívtam az Egészséges Életmód Doktort. De az a baj, hogy nem tudott jönni. De küldött egy e-mailt az iskolánk címére.

Kedves Srácok! Nem tudok részt venni az órádon. De alig várom, hogy találkozzunk. Üzenetet küldök. Ebben igaz barátokat találsz, akik hamarabb segítenek.
érkezz ide.
Az Ön egészséges orvosa.

Srácok, ez egy csomag Dr. ZOZH-tól. Lássuk, mi van benne? (Kibontom a csomagot és kiveszem: zseblámpát, levegővel felfújt lufit, üveg vizet)

Milyen érdekes tárgyak. De az egészséges életmód orvosa azt mondja, hogy igaz barátok? Kik ők?

Előveszek egy zseblámpát, ki-be kapcsolom. Miért van szükségünk zseblámpára? Mit értett Dr. ZOZH. Miért van szükségünk zseblámpára srácok? Ragyog. Milyen tárgyak ragyognak még? A hold, a villanykörte, a nap És mit tehet még a nap? Melegít. Melegséget ad.

Palatábla nap illusztráció.

És kinek ad fényt és meleget? Állatok, növények, emberek.

Tudunk élni a nap fénye és melege nélkül? Mi lesz velünk?

Megfagyunk, kihűl, összeütközünk.

Mit szeretünk csinálni a napon?

1. Napozás
2. Melegedj fel.
3. A naptól minden világos és meleg.

Miért mondjuk így. Ahol gyakran lenyugszik a nap, ritkán jön az orvos. Tehát a napot gyógyszernek lehet nevezni. Gyógyít. Sok betegséget megelőz. De minden gyógyszer intézkedést igényel.

Mit árthat nekünk a nap?

(figyeld a diákat)

1. Bőrégés. 1. Meleget ad a növényeknek és az állatoknak.
2. Napszúrás. 2. Napozunk.
3. A növények és állatok elpusztulnak. 3. A nap olyan, mint a gyógyszer.

Srácok, csukjuk be a szemünket, és képzeljük el, hogy egy víztározó partján vagyunk. Süt a nap. Sugarai arcunkat, orrunkat, karunkat, lábunkat simogatják. Szellő szállt be, minden oldalról fújt fölénk. Örülünk az érintésének. jól érezzük magunkat. Nagyon jó hangulatban vagy. Minden szem kinyílt.

Fogom a labdát és megvizsgálom. Hirtelen lemegy. Srácok, mi történt vele? Lenyűgözött, cserbenhagyta. Mi volt benne? Levegő.

Mit kell tennem, hogy újra felfújjam? Felfújom. (Fújom).

A táblára egy levegőt ábrázoló kép van felakasztva.

Mit tudsz a levegőről? Meg tudod mutatni az ujjaddal, megölelni? Mi ő? Láthatatlan. Szimatoljunk. Szaga van? Nem. Csak más szagokat tolerál. Próbáljuk meg? Van íze? Nincs íz.

Hol érezhetjük? Mindenhol. Az osztályteremben, bálban, lufiban.

Mutatok a gyerekeknek egy legyezőt. - Mi az? Ventilátor. Miért van rá szükségünk. Ki tippelt? Intsünk rajongónkkal magunknak, barátunknak, vendégeinknek. Mit éreztünk? Szellő. A szél az a levegő, amelyet mozgásba hozunk.

Miért van szükségünk levegőre?

Lélegezni. Tudunk levegő nélkül élni? Nem!

Végezzünk egy kísérletet. Csípje meg mindent - az orrát és a száját. Érzéseid. Nehéz lett. Nincs elég levegőnk. Milyen levegőt szívjunk be? Tiszta. Friss.

3. Tapasztalat. Vannak táskáim, azt javaslom, lélegezzen ebbe a táskába. (a gyerekek a zsákba lélegeznek, szorosan a száj és az orr körül tartva)

Miért nehéz lélegezni? Kevés levegő.

Hányan tudják, mit lélegzünk? Oxigén.

Elfogyott az oxigén ami a zacskóban volt, alig maradt belőle és nagyon nehezen kaptunk levegőt. De szén-dioxidot gyűjtött össze, ami káros számunkra. És nem légáteresztő.

Nézd, hányan vagyunk ma ebben az osztályban, mindannyian lélegzünk, fülledt lesz. Miért? Kevés oxigén. Hol lehet kapni? Mit kell tenni, hogy a helyiség friss levegővel teljen?

Szellőztetni kell a helyiséget.

Nyissa ki az ablakokat, ajtókat.

Nyissa ki az ajtót, nyissa ki az ablakot vagy nyissa ki az ablakot,
Minél előbb engedje be a friss levegőt a házba.
(A gyerekek átmennek és leülnek az asztalokhoz)

A tiszta levegő oxigénben gazdag. Hogyan hat a levegő egészségünkre?

A tiszta levegő véd a betegségektől. De a szennyezett, éppen ellenkezőleg, árt. (felhívni a gyerekek figyelmét a diákra)

1. Fekete füst a csövekből 1. Lélegezzen friss levegőt
2. Autók kipufogógázai 2. Fák ültetése
3. Rothadó szemét 3. Kezelő létesítmények építése

A levegő egy másik segítő, amely segít eljutni egy varázslatos földre.

Srácok, és itt az üveg. Nem tudom. Tudsz tanácsot adni?

Ez víz!

Hallottál már a vízről?
- Azt mondják, mindenhol ott van.
- Egy tócsában, tengerben, óceánban.
- És egy csaptelep.

Srácok, nézzétek a földgömböt. Ez a Föld bolygónk modellje. Miért hívják kék bolygónak? Sok kék. Mit jelent a kék szín? Ez víz! Miért van szükségünk vízre? Mondd el.

Milyen a víz? Tiszta, sós, keserű, koszos, iható.

Sok víz van bolygónkon, de nem minden víz iható. Sok sós víz, de nagyon kevés édesvíz. Ha nem elég, mit kell tenni? Meg kell menteni. Mit jelent spórolni? Zárd el a csapokat, vegyél annyi vizet, amennyi kell, védd. Mitől kell védeni? A szennyezéstől.

Mit mondhatsz még a vízről? Nem emlékszel? Akkor végezzünk néhány kísérletet.

4. Tapasztalat.

Poharak vannak az asztalokon. Mindegyikben van víz. Vegyen elő minden poharat, és nézzen bele.

Látod az alját. Tehát mi a víz? Átlátszó.

Milyen színű ő? Színtelen.

Szagoljuk meg, jó? Nem. Tehát nincs szaga.

Próbáljuk ki. Van íze? Nem. És mikor változtathatja meg az ízlését?

Nézd, mit csinálok. Folyékony.

Mi más a víz? Szilárd. Mutatok jeget a gyerekeknek. Ha jeget tartasz a kezedben, mi lesz belőle? Vízben.

5. Tapasztalat.

Szeretsz teát inni? Hogyan készítsünk teát? Vizet kell forralni.

Mi sül ki egy serpenyőből vagy vízforralóból? Ez gőz! Mit mondhatunk a vízről? Hogy főzéskor gőzzé válik. A víz gáznemű.

Srácok, befolyásolja a víz az egészségünket?

(felhívni a gyerekek figyelmét a csúszdára)

1. Takarékoskodjon a vízzel 1. Igyon tiszta vizet
2. Ne szemetelje a vizet 2. Tartsa be a személyes higiéniai szabályokat

A víz egy másik asszisztens, amely segít eljutni a "Valeology" országába.

6. Testnevelési perc

nap, levegő és víz

Hűséges barátaink

(helyben járás)

Reggel korán keltünk

És a nap felé nyúlt

(nyújtás a lábujjakon)

Hogy mindig egészséges legyen

A víz segít nekünk

(Mutasd, hogy úsznak)

Vigyél egy labdát sétálni

Ugorj, fuss, ne légy szomorú!

(Ugrás, imitálva a labda elütését)

Így kel fel a nap

Magasabb, magasabb, magasabb. A gyerekek oldalról felfelé emelik fel a kezüket, lábujjakra emelkedve.

Éjszakára lenyugszik a nap

Le, le, le. A gyerekek guggolnak, leengedik a kezüket.

Nos, hát nevet a nap,

És mi a nap alatt

Szórakozni. A gyerekek a helyükön sétálnak, tapsolnak.

Srácok, van még valami a csomagban. kiveszek egy képet. Milyen gyönyörű. Mutatok egy képet a gyerekeknek. Az egészséges életmód orvosa küldött nekünk egy képet az országról "Valeology". Nézd, milyen fényes és tiszta. Ki segített nekünk eljutni a varázslatos "Valeology" országba? Ez a nap, a levegő és a víz.

7. Eredmény: Most tél van kint, hideg van, ezért javaslom, hogy vegyél élénk színeket és rajzolj egy sugárzó napot, hogy kicsit melegebb legyen a csoportban

Anna Polygina
KVN idősebb gyermekek számára óvodás korú"A nap, a levegő és a víz a legjobb barátaink"

Szellemi és oktatási játék - KVN

(mert idősebb óvodás korú gyermekek)

Tantárgy: « A nap, levegő és víz a legjobb barátaink».

A tevékenység iránya: társadalmi - személyes

Az oktatás integrációja régiók Kulcsszavak: egészség, biztonság, tudás, kommunikáció, testkultúra, zene, művészi kreativitás.

Cél: alakja u gyermekek egészséges életmódra való törekvés. Alakítsa ki annak megértését, hogy az emberi egészség szempontjából a fő természetes tényezők, amelyek pozitívan hatnak a szervezetre nap, levegő és víz.

Felkészülés a versenyre: a csapatok kitalálják a saját nevüket, emblémájukat, mottójukat, köszöntik az ellenfelet, elkészítik a házi feladatukat (újság kiadása egészség témájában, szóbeli igazolás arról, hogy mit kell tenni az egészségért, dal tanulása az egészségről dal dallama "Mosoly".

Berendezések és anyagok: jel napsütést minden gyermeknek, hasított nap(a sugarakon feliratok vannak az előnyeiről, a kísérleti anyagokról tevékenységek: ventilátor, vízátlátszó edényben, száraz csomók különböző típusok talaj, szilveszteri eső vagy mágnesszalag, apró papírdarabkák, kis hab műanyag átlátszó palackban, egyedi koktélrudak stb., videó- ​​és hangvisszaadó berendezés, videóanyag a versenyszakaszok és diabemutatók háttér képernyővédőjéhez, színes papír, 2 hosszúkás medence, 2 mágnestábla, mágnesek, chipek (napok, cseppek).

A játék előrehaladása

Vezető: Drága barátok! Megnyitjuk a KVN-t! (hangzik a dal verse "Megnyitjuk a KVN-t", mindenki felállva tapsol, üdvözli a játék nyitását).

Vezető: A jókedvűek és találékonyak klubjának játékában két csapat vesz részt. Egy hozzáértő zsűri értékeli az egyes csapatok képességeit és tudását (a zsűritagok bemutatkozása).

Az egyes versenyek eredményeit pontban értékelik. Az egyes csapatok eredménytábláján szereplő pontok száma szerint feltételes zsetonok kerülnek rögzítésre. Egy csapat - napok, a másik - cseppek. Az eredményeket a játék minden szakasza után hirdetik ki.

A vezető megszólít játékosok:

Most elindítjuk a KVN-t,

Kipróbáljuk tudását és képességeit.

És így megnyitjuk a KVN-t

Bemutatjuk a fiú csapatokat!

Itt vannak a srácok a csoportból "Fidgets",

Itt, a csoportból "Beszéd virág".

Találkoztál már? Tökéletesen!

Ki és hol – most már számunkra is világos!

Belépő a versenyre - "Parancs nézet" (hárompontos rendszerben értékelik).

én csapat

Csapatunk - "Egészséges!"

Csapatunk emblémája: "Légy egészséges – mindig egészséges!" (a zsűri értékelésére benyújtva).

Mottónk: Mindannyian edzettek leszünk

Gondoskodj az egészségedről

Mindig segíts nekünk

A nap, levegő és víz!

Üdvözlünk a csapatnak riválisok:

Tiszteljük ellenfeleinket

Győzelmet kívánunk nekik!

Nem maradunk le.

Legyünk vezetők!

II csapat

Csapatunk - "Neboliki"

A mi emblémánk:

Mottónk:: Mindig egészségesek vagyunk

Barátságos a töltéssel

Sportolunk testneveléssel,

hogyan levegő kell!

Egészségünket gyermekkorunktól fogva megőrizzük.

Megment minket a fájdalomtól és a bajtól!

Üdvözlünk a csapatnak riválisok:

színpadra állítom "Bemelegítés" (kérdés válasz)

1. Mi ad életet minden életnek a Földön? (nap, levegő és víz) ;

2. Mi az előnye nap az embernek? (meleget ad) nap- a sugarak elpusztítják a mikrobákat, meggyógyítják az embert);

3. Hogyan nap segít az embereknek, hogy ne legyenek betegek a hidegben? (mikor napos idő, akkor az ember kevésbé fagy és nem fázik, nap- akkumulátorok fűtik a házakat);

4. Mi a leghasznosabb gáz a készítményben? levegő? (oxigén);

5. Hogyan levegő segít az embereknek hőségben és melegben? (kint üdítő a szellő, vezetnek a ventilátorlapátok levegő a helyiségben való mozgásban hűtse le, és a melegben könnyebbé válik, a klíma is segít);

6. Miért jó sokat sétálni a szabadban? (Friss levegő jót tesz az egészségnek, a vér oxigénnel gazdagodik, több mozgáslehetőség, a mozgás jót tesz az egészségnek);

7. Milyen orvos van a természetben, aki képes újjáéleszteni a növényeket és a bolygó minden életét? (Orvos víz) ;

8. Hogyan víz segít az embereknek meleg időben? (fürdés víztározókban, öblítés, sok víz ivása, száraz hidratálás beltéri levegő);

9. Hogyan víz egészséget ad az embereknek a hidegben? ( "rozmárok", keményedés, fürdő tározókban; a hóban mezítláb járás is megkeményíti a testet; felmelegíti a helyiséget; ha az ember megfagy vagy megfázik, akkor a forró ital gyógyít és felmelegít.);

10. Az emberi test melyik részének van leginkább szüksége a vízzel való barátságra? (fegyver);

11. Mi a legfontosabb a természetben, ami segíti a szervezet megkeményedését, erősítését? ( nap, levegő, víz, vitaminok gyümölcsökben és zöldségekben, talajban);

12. Mi a legfontosabb dolog a természetben, ami segít az emberi szervezet tisztán tartásában? (víz) .

(a zsűri összegez, a műsorvezető ekkor egy verset olvas fel. Tuvim)

Védák. Biztosan, a víz életet ad, egészség, segít a temperálásban és mindent tisztán tartani. A tisztaság pedig az egészség kulcsa. Dalok születnek a vízről, a művészek festményekben közvetítik képeit, a költők verseket írnak. Így a költő Tuwim a gyerekekhez szólva alkotott vers:

kedves gyermekeim!

Írok neked egy levelet:

Arra kérlek, hogy gyakrabban mosakodj

a kezed és az arcod.

Mindegy milyen víz

főtt, kulcs,

A folyóból, vagy a kútból

Vagy csak eső!

Mosni kell

Reggel, este és délután

Minden étkezés előtt

Lefekvés után és lefekvés előtt!

Szivaccsal és törlőkendővel dörzsöld át!

Légy türelmes - semmi gond!

És tinta és lekvár

Öblítse le a szappant és víz.

kedves gyermekeim!

Nagyon-nagyon könyörgöm:

Mossa tisztára

Mosson gyakrabban

Nem bírom koszosan!

Nem fogok kezet piszkos emberekkel

Nem látogatom meg őket!

Nagyon gyakran mosom magam.

Viszontlátásra. A tuvim.

Védák. Ezzel lezárult a verseny első szakasza. Az összegzéshez a zsűri a szó.

II szakasz "Az ember igaz barátja... nap»

Minden csapatból két fő vesz részt a versenyen.

Védák: Nélkül nap a földi élet nem lehetséges. Gondoskodik a bolygó minden élőlényéről, beleértve az embereket is.

Feladat a játékosoknak: a szőnyegen minden csapat kiterített « napsugarak» mely szavakra mit jellemeznek nap előnyöket biztosít az emberi egészség számára. Vannak köztük olyan szavak, amelyek nem felelnek meg a pozitív tulajdonságoknak. Az egyik játékosnak ki kell választania a megfelelő fogalmakat, a másiknak pedig egy mágnestáblára kell helyeznie azokat egy kör köré, amelyen a szó található. "Egy élet".

Az a csapat nyer, amelyik először teljesíti a feladatot.

A zsűri figyelembe veszi a definíciók megválasztásának helyességét és a megbízás gyorsaságát.

Szavak a sugarakon: öröm, keményedés, vidámság, melegség, fény, barnaság, egészség, égés, lustaság, szárazság.

Védák. Annyi szépség a nap teszi hogy az élet folytatódjon a Földön, és az emberek egészségesek és boldogok legyenek. Szívből köszönjük nap.

Testnevelés perc: NAK NEK kezét a nap felé nyújtva,

(2x végrehajtva) Meghajoltak és mosolyogtak.

Vidáman tapsoltak, tapostak a lábukkal.

És szívből mondták: – Hálásak vagyunk neked!

szakasz III "Az ember hű barátja... levegő

Védák. A Föld bolygónk egyedülálló. Csak a Földön van levegőés minden élőlény számára nélkülözhetetlen. Valamint anélkül nap, nélkül levegő a földi élet nem lehetséges.

a) Kísérleti-kognitív verseny: "Titkokról levegő» .

Hozzárendelés a csapatokhoz: az asztalon lévő tárgyak felhasználásával kísérleteket végezni és bizonyítékokat adni arról levegőés különféle állapotai és tulajdonságai.

elérhető gyerekek - rajongó(levegő mindenhol ott van körülöttünk);

Száraz talajrögök: agyag, fekete talaj, kréta, átlátszó edény vízzel (levegő van a talajban) ;

Egy átlátszó műanyag tartály kis habbal, egy koktélcsövet helyeznek be a lyukon keresztül a fedélbe (Egyedi) (a levegőnek különböző erősségei vannak) ;

Lombik vízzel, koktélcsövek (a levegő könnyebb, mint a víz) ;

"Szultánok", apró papírdarabkák (a levegő mozgatja a dolgokat) ;

Védák. Mindannyian meg vagyunk róla győződve levegő szükséges az élethez, frissen pedig nagyon hasznos az egészségre levegő. Az embernek törekednie kell arra, hogy minél gyakrabban legyen az utcán, mi pedig ezt tesszük. Amikor sétálni megyünk, mi próbáljuk folyamatosan mozgásban lenni, és ebben segítenek a szabadtéri játékok.

b) Verseny: "Mobiljátékok neve"

gyakorlat: a csapatok felváltva szabadtéri játéknak hívják. Nehézség esetén a válaszadás joga az ellenfél csapatára száll át.

Az eredményeket a nevezett szabadtéri játékok számában összegzik.

c) Verseny "Tanítsd meg ellenfeleidnek a kedvenc szabadtéri játékodat"

A csapatok megtanítják egymást valamilyen szabadtéri játékra (a játékokat 14 óráig játsszák.)

A zsűri figyelembe veszi a játékszabályok bonyolításának lehetőségét a motorterhelés növelése érdekében, ha frissen játszik. levegő, valamint az egészséges életmód tantárgynak való megfelelés.

IV szakasz "Az ember igaz barátja... víz»

Védák. Hogyan anélkül nap és levegő még víz nélkül is lehetetlen az élet. Bolygónk nagy részét víz foglalja el (diát vagy földgömböt mutat). Ő nélkülözhetetlen "orvos" ami egészségessé teszi az embert.

Egy verseny: « Víz egészséget hoz".

Gyakorlat: találja ki és nevezze meg a víz definícióit (ami víz, amelyek megfelelnek a koncepciónak "egészséget adni".

A verseny feltételei: A csapatok felváltva mondják ki a szavakat. Nehézség esetén a válaszadás joga az ellenfél csapatára száll át.

Az eredményeket a csapatok által megnevezett szavak száma összegzi.

(Hideg, meleg, átlátszó, üdítő, zúgó, folyó, fagyos, tavaszi, tiszta, tengeri, megtisztított, szűrt, kulcs, vécé, fiatalító, havas, esős, főtt, hideg, meleg, élénk, szent, sós, édes).

Védák. A vízzel való interakció örömet, szórakozást, örömet okoz az embernek, ide tartozik a fürdés, a vízen való utazás, valamint a vízi sportok nézése vagy részvétele. Örvendve az ember egészséget is kap.

b) Kapitányok versenye:

1. Kreatív "Papírcsónak hajtogatása" (ki fogja gyorsabban és helyesen elkészíteni a mesterséget).

2. "Vízi regatta": dobozokban minden csapat számára kiöntött víz. A kapitányoknak fújva kell a csónakokat egyik oldalról a másikra vezetniük. (a szél mozgatja a vitorlás hajókat) .

Az eredményeket a szerint összesítjük körülmények: aki gyorsan végigvezeti csónakját az útvonalon, és nem süllyeszti el.

Fizkultminutka.

Védák. Az úszás nagyon jót tesz az egészségnek. Képzelje el, hogy egy úszóversenyen vesz részt, és szeretne nyerni. Parancsra kezdje el az úszást, a helyén maradva, bármilyen úszással (kézmozgások).

V. szakasz "Házi feladat"

Védák. A csapatok elkészítették a házi feladatukat gyakorlat:

Az első egy újság kiadása "Az egészséges életmódért vagyunk";

A második egy verbális-beszéd feladat "Győzz meg mindenkit arról, hogy mit kell tenni az egészségért".

A csapatok sorsolással lépnek fel, bemutatják munkájukat.

Körülmények: rövid, tömör beszámoló az újság tartalmáról, a csoport életéből vett példák alapján, vagy maga az előadó. Levont következtetések.

A második feladathoz: a hiedelmek eredetisége. Szívesen fogadjuk a művészi szót, a művészi és produktív kreatív leleteket.

A csapat szóbeli és beszédversenye "Egészséges":

1 gyerek Azt akarom, barátok, bevallani,

Mit szeretek reggel

Végezzen fizikai gyakorlatokat

Amit tanácsolok.

Mindenkinek szüksége van a feltöltődésre

Sok haszna van belőle.

Az egészség a jutalom

A szorgalmadért!

A zsűri összesíti a verseny eredményeit.

VI. szakasz „Folytasd az ajánlatot: „Hogy egészséges legyek, megteszem…”

Védák. Srácok, ma sokat beszéltek az előnyökről nap, levegő, víz, egyéb lehetőségek az ember számára az egészséges életmódra. Ezen a versenyen el kell mondanod magadról, hogy mindegyikőtök mit tesz, hogy egészséges legyen.

A verseny feltételei: minden gyermek válaszát a szavakkal kell kezdeni "Fogok…". A csapatok sorra válaszolnak. A csapat veszít, ha legalább egy gyermek nem vett részt a versenyen. Ha minden gyerek részt vett, akkor a barátság nyer. Az állítások megismétlése megengedett.

(Lehetséges opciók: úszni, gyakorolni, időben lefeküdni, sportolni, csak egészséges ételeket enni, szabadtéri játékokat játszani, gyakran járni a természetbe, növényeket ültetni, hogy tisztább legyen levegő, mozogjon többet, napozzon, kiránduljon, óvja a természetet, fogyasszon sok zöldséget, gyümölcsöt, evés előtt mosson kezet, mosson zöldséget, gyümölcsöt, fogat mosson, körmöt vágjon, keményítsen, stb.)

Mindkét csapat gyermekei egy-egy baráti dalt énekelnek

dal dallam "Mosoly".

1. Mindenki nagyon boldog, hogy egészséges.

Egészségesnek lenni nagyon könnyű.

mérsékeld magad nap és víz

Levegő egészséget ad – az biztos!

Énekkar:

És akkor biztosan

Sport, mozgás, tisztaság

És szabadtéri tevékenységek.

Erő és öröm ad

És vezet az egészséghez

És a mosoly nem hagy el minket veled (3 sor 2 alkalommal)

Tartsd meg az utat a jó földje felé

Egészségesnek lenni.

Örvendj mindenki, add a lélek melegét.

És a mosoly nem hagy el minket veled.

A zsűri kihirdeti a játék eredményét, ajándékokat ad át.

Védák. Köszönöm mindenkinek a figyelmet

A lelkesedésért és a csengő nevetésért,

A verseny izgalmára

A siker biztosítása.

Most eljött a búcsú ideje

A beszédem rövid lesz

Mondjuk mi: "Viszontlátásra,

Boldog új találkozásokig!”

Sok óvodás gyermek még mindig gyakran szenved a felső légúti gyulladástól. Ezek a betegségek hátrányosan befolyásolják a gyermek egészségét, és néha a következő években krónikus betegségeinek okozóivá válnak.

A megfázás megelőzésének fő eszközei a természetes gyógyító tényezők. A levegő, a nap és a víz célszerű használata elősegíti a gyermekben a változó külső körülményekhez való alkalmazkodó reakciók kialakulását.

Légfürdők arra szolgálnak, hogy megtanítsák a gyerekeket a test teljes felületének közvetlen érintkezésére a levegővel. Ugyanakkor a hőmérséklet mellett a páratartalom és a légmozgás is fontos.

A forró nyáron, amikor a gyerekek egész nap csak rövidnadrágban járnak, nincs különösebb szükség speciális légfürdőkre. Tavasszal, amikor még nem szokás a levegő, és a hűvös napokon, amelyek nyáron is előfordulnak, nagyon hasznosak.

A légfürdőkhöz széltől védett helyet választanak, teraszon, nyitott erkélyen végezhetők. A gyerekeket meztelenre vetkőztetik, vagy csak rövid bugyit hagynak. Kezdetben a légfürdők csak 3-4 percig tartanak, fokozatosan növelve az időtartamot, akár egy órát is elérhet. Jobb, ha az eljárást nyugodt időben kezdjük, legalább 23-24 ° -os levegő hőmérsékleten.

A légfürdők során a gyerekeknek mozgásban kell lenniük, hűvös napokon aktívabb játékokat kell választani, meleg napokon nyugodtakat. Felkínálhatsz gyermekednek valamilyen érdekes feladatot: dobd és fogd el a labdát meghatározott számú alkalommal úgy, hogy soha ne essen le, görgess egy fa karikát a pálya végére, fuss körbe 2-3-szor egy fát, pavilont stb.

napozásáltalános erősítő hatást gyakorolnak az óvodások szervezetére, fokozzák az anyagcserét, növelik a szervezet betegségekkel szembeni ellenálló képességét. D-vitaminban gazdag anyagok képződnek a bőrben a napfény hatására. (antirachita), amely javítja a sók, a kalcium és a foszfor felszívódását, amelyek különösen fontosak a növekvő szervezet számára. A napon tartózkodás azért is hasznos, mert a gyerekek hozzászoknak a napsugarak hőhatásának elviseléséhez, és melegben is jókedvűek.

De hosszabb ideig tartó napozás után néhány gyermek gyengeséget, ingerlékenységet és néha rossz alvást okozhat. Ezért gondosan figyelemmel kell kísérni a gyermekek jólétét napozás közben és után is.

A napozáshoz kiválasztott helynek száraznak kell lennie. A gyermek úgy fekszik le a szőnyegen, hogy a testét megvilágítsa a nap, a feje pedig árnyékban legyen. (panamával letakarható). Az eljárás időtartama kezdetben 4 perc, miközben a gyermek testhelyzetet vált, hátát, jobb és bal oldalát, gyomrát napsugárzásnak kitéve. 2-3 fürdőnként további percet adunk az expozíciós időhöz a test mindkét oldalán. Fokozatosan a napozás időtartama 25-30 percre növelhető. A napozás befejezése után 2-3 perccel a gyermeket 26-28 °C-os vízzel le kell önteni, és fél órát pihentetni kell az árnyékban.

Fürdés- kiváló keményítőszer. Nyílt vízben két éves kortól lehet úszni. A fürdési hely legyen sekély, egyenletes, lassú árammal. Mielőtt lehetőséget adna a gyermeknek, hogy önállóan lépjen be a vízbe, meg kell győződnie arról, hogy ezen a helyen nincsenek lyukak, mély sár, gubancok, éles kövek. Egy felnőttnek a gyermekkel együtt kell lennie a vízben.

Úszás közben be kell tartania a szabályokat:

  1. Éhgyomorra és étkezés után 1-1,5 óránál korábban nem szabad úszni
  2. A gyerekeknek mozgásban kell lenniük a vízben
  3. Ha hidegrázást érez, azonnal szálljon ki a vízből
  4. Nem meríthetsz hideg vízbe, ha meleg vagy.

A vízzel való keményítésnek több különálló módja van:

  1. A dörzsölés a legkíméletesebb az összes vizes eljárás közül. Minden életkorban használható, csecsemőkortól kezdve. A dörzsölést vízbe mártott kendővel végezzük, melynek szövetének meg kell felelnie a következő feltételeknek: jól szívja fel a vizet, ne legyen túl puha. Kívánatos, hogy a kesztyűt jól megnedvesítsék, de a víz nem csöpöghet belőlük. Törlés után a testet száraz törülközővel dörzsöljük. A dörzsölést enyhe masszírozó akció kíséri, a masszázs pedig mindig a perifériáról a központba történik, így a végtagokat alulról felfelé kell törölni. (karok a kézből, lábak a lábból). 2-3 nap alatt egy fokkal csökken a hőmérséklet.
  2. Öntés - helyi és általános. Helyi öntés: lábra öntés, leggyakrabban jászolban és junior csoportok. A kezdeti vízhőmérséklet +30, majd +18-ra, a régebbi csoportokban pedig +16-ra hozzuk. A lábak áztatási ideje 20-30 másodperc. Az általános öblítést elsősorban gyermekeknél magasabb hőmérséklettel kell kezdeni, az őszi-téli időszakban pedig úgy kell megszervezni, hogy a víz a lehető legnagyobb testfelületet, a hátat, majd a mellkast és a gyomrot, majd a jobb ill. bal oldal. Befejezés után törölközővel dörzsölje át. A sugár alatti idő 20-40 másodperc. A zuhany erősebb, mint egy egyszerű zuhany. A zuhanyvíz masszírozó hatású, melegebb, mint akár a zuhanyvíz.
  3. A mezítláb járás az egyik legrégebbi edzésmódszer, amelyet ma már sok országban széles körben alkalmaznak. Ezen kívül van egy képzés a láb izmait. Lapos láb elleni védelem. Ezért ajánlott mezítláb sétálni a kaszált füvön, az erdőben kidőlt tűkön stb. El kell kezdenie mezítláb sétálni a szobában, először 1 percig, majd 5-7 naponként 1 percet kell hozzáadni, így a teljes időtartam 8 -10 perc naponta.

Egy gyakran beteg gyermek ideális nyaralása így néz ki (minden szó számít): nyár vidéken; felfújható medence kútvízzel, homokhalom mellett; dress code - rövidnadrág, mezítláb; a szappan használatának korlátozása; csak akkor etess, ha azt kiabálja: "Anya, megeszlek!". Egy koszos meztelen gyerek, aki a vízből homokba ugrik, ennivalóért könyörög, friss levegőt szív és nem érintkezik sok emberrel 3-4 hét alatt helyreállítja a városi élettől megrongálódott immunitást.

A keményedési eljárások során a szervezet jelzést kap, hogy stresszes helyzetben van, és alkalmazkodnia kell hozzá. Így az immunrendszer hozzászokik a környezet különböző változásaihoz. A test hőszabályozása is be van állítva, mert gyerekeknél még messze van a tökéletestől. A szervezet megtanulja, hogy hűtés közben ne veszítsen felesleges hőt, és fordítva, hőt adjon le, hogy ne melegedjen túl. Az eljárások időszakos ismétlésével a szervezet fokozatosan hozzászokik, és azonnal reagál a szükséges reakcióval. Minél hamarabb kezdi meg a gyermek keményítését, annál könnyebben tolerálja a szervezete az eljárásokat, és annál hatékonyabb lesz az eredmény. Ráadásul, amikor egy gyerek megedződik, nemcsak a teste edzett, hanem az agy reakciói is felgyorsulnak.

Képet alkotni az egészséges életmódról; adjon képet a gyerekeknek a fontosságáról levegő, víz és fényt minden földi élet számára, hogy bővítsük a víz szerepével kapcsolatos ismereteket, levegő, nap az emberi életben; ismereteket formálni arról, hogy a természet az egészség forrása; ismereteket formálni a személyes higiéniai cikkekről és a személyi higiénia fogalmáról.

Letöltés:


Előnézet:

Absztrakt a témában:

"A nap, a levegő és a víz a legjobb barátaink"

Teljesített:

Ovcharenko M.M.

gondozó

Krasznodar

2018

Cél: elképzelést alkotni az egészséges életmódról;adjon képet a gyerekeknek a levegő fontosságáról, víz és fény minden földi élet számára, a víz, a levegő szerepével kapcsolatos ismeretek bővítése érdekében, nap az emberi életben ; ismereteket formálni arról, hogy a természet az egészség forrása; ismereteket formálni a személyes higiéniai cikkekről és a személyi higiénia fogalmáról.

Feladatok:

Nevelési.

1. Bővítse a gyermekek megértését a kulturális és higiéniai szokásokhoz kapcsolódó háztartási cikkekkel kapcsolatban, hogy a természet az egészség forrása.

2. Bővítse a kulturális és higiénés szokások megértését szépirodalom segítségével.

Fejlesztés.

1. A térben való navigálás képességének kialakítása.

2. A mozdulat szövegnek megfelelő pontos végrehajtásának képességét alakítsa ki.

Nevelési.

1. Képessé tenni egy egyszerű párbeszédet felnőttel és társaival a kulturális és higiénés szokások betartásáról.

2. Fejlessze ki a vágyat, hogy vigyázzon megjelenésére és rendezettségére.

Előkészületek: Versek tanulása, rejtvényfejtés; K. I. Chukovsky "Moydodyr" művének olvasása; beszélgetések gyerekekkel: a napról, levegőről, vízről; a személyes higiéniáról.

Felszerelés: fogmosási táblázat, kék szalagok, léggömb, képek K. Csukovszkij: „Az ellopott nap” című meséje alapján.

Az óra előrehaladása

Pedagógus: srácok, ma vidéki kirándulásra megyünk"Hello", és mágikus transzportra indulunk.Ülj le a szőnyegre - a repülőre, csukd be a szemed, mondd ki a varázsszavakat:

Szőnyegünk végigszáguld az égen,

A varázslat hamarosan megtörténik...

Ide érkeztünk.

Mondjátok srácok, amikor ti és én repültünk, mi ragyogott nekünk az úton?

Gyermekek: V.

Pedagógus: Felmelegíted az egész világot

És nem ismered a fáradtságot

Mosolyogva az ablakon

És mindenki hív...

Gyermekek: a nap.

gondozó : gyerekek, mit ad nekünk a Nap?

Gyermekek: hő, fény, napozás, D-vitamin.

gondozó : így van, napsütéssel lebarnulunk, napfürdőzünk, "D" vitamin kell, hogy erősek legyenek a csontjaink.

Pedagógus: emlékezzünk K. Csukovszkij „Az ellopott nap” című művére. (Képet mutatunk a műből). Mi történt az állatokkal, amikor a krokodil elnyelte a vörös napot?

Gyermekek: az állatok megijedtek, elvesztek...

Pedagógus: a élhetnek-e emberek, állatok, madarak, növények, állatok nap nélkül?

Gyermekek: nem.

Pedagógus: igaz, a nap nélkül nem lenne élet a bolygónkon. De a nap olyan gyógyszer, amelyet adagokban kell bevenni, és nem szabad túlzásba vinni. De ésszerű mennyiségben a nap gyógyít. A napfény hatására D-vitamin képződik, amely élelmiszerből nem nyerhető be. A D-vitamin jót tesz szervezetünknek, mert segíti a növekedést és erősíti csontjainkat. De ha nem tart be bizonyos szabályokat, a nap károsíthatja szervezetünket. Mit gondol, mikor lehet veszélyes ránk a nap?

Gyermekek: nyár.

Pedagógus: Így van, nyáron veszélyes a nap, amikor nagyon felmelegít. Nyáron a családdal mindannyian a tengerhez megyünk, ahol szeretünk úszni és napozni. Emlékezzünk arra, milyen tippek segítenek nekünk napozás közben.

Pedagógus:

Napozzon fokozatosan, mértékkel, anélkül, hogy visszaélne a hosszú napon való tartózkodással;

Az első napozás időtartama nem haladhatja meg a 20-30 percet;

Napozást végezzen reggel 7 és 12 óra között, amikor a levegő még tiszta és nem túlmelegedett;

Ügyeljen arra, hogy sállal vagy panamával védje fejét a napsugárzástól;

Ne napozzon álló helyzetben.

Testnevelés perc

nap, levegő és víz

Hűséges barátaink

(helyben járás)

Reggel korán keltünk

És a nap felé nyúlt

(nyújtás a lábujjakon)

Hogy mindig egészséges legyen

A víz segít nekünk

(Mutasd, hogy úsznak)

Vigyél egy labdát sétálni

Ugorj, fuss, ne légy szomorú!

(Ugrás, imitálva a labda elütését)

Így kel fel a nap

Magasabb, magasabb, magasabb. A gyerekek oldalról felfelé emelik fel a kezüket, lábujjakra emelkedve.

Éjszakára lenyugszik a nap

Le, le, le. A gyerekek guggolnak, leengedik a kezüket.

Nos, hát nevet a nap,

És mi a nap alatt

Szórakozni. A gyerekek a helyükön sétálnak, tapsolnak.

Pedagógus: srácok csukjuk be a szemünket, és képzeljük el, hogy egy víztározó partján vagyunk. Süt a nap. Sugarai arcunkat, orrunkat, karunkat, lábunkat simogatják. Szellő szállt be, minden oldalról fújt fölénk. Örülünk az érintésének. jól érezzük magunkat. Nagyon jó hangulatban vagy. Minden szem kinyílt.

gondozó : gyerekek, és egy nem mindennapi vendég érkezett hozzánk.

Mi az?

Gyermekek: labda.

gondozó : valamiért el van fújva.Mi volt benne?

Gyermekek: levegő.

Pedagógus: mit kell tennem, hogy újra kerek legyen?

Gyermekek: fújja fel.

Pedagógus: hol érezhetjük a levegőt?.

Gyermekek: labdában, léggömbben, szabadban.

Pedagógus: miért van szükségünk levegőre?

Gyermekek: lélegezni.

Pedagógus: élhetünk levegő nélkül?

Gyermekek: nem.

Légzőtorna - "Pogonchiki" gyakorlat Strelnikova szerint.

I. P - álló lábak enyhén egymástól, karok a test mentén.

Lélegezz be az orron keresztül, simán fordítsa a fejet a jobb váll felé, lélegezzen ki a szájon keresztül, fejjel egyenes, lélegezzen be, simán fordítsa a bal vállra, lélegezzen ki.

Megszólal a zene, és belép a "Moydodyr".

Moidodyr: Sziasztok gyerekek,

Fiúk és lányok.

Nagyszerű mosdó vagyok.

A híres Moidodyr.

Mosdófej

És egy mosdókesztyű parancsnok.

Válaszolj.

Egészséges vagy?

Gyerekek: Igen

Moidodyr: Tiszta vagy?

Gyerekek: igen.

Moidodyr: Barátságos vagy a szappannal?

Gyerekek: igen.

Moidodyr: Barát vagy a vízzel?

Gyerekek: igen.

Moidodyr: Mutasd meg, hogyan barátkozol a vízzel, hogyan mosol kezet (a gyerekek a kézmosás szabályait mutatják be)

Olvasó és utánzó mozdulatok.

Csappal nyissa ki az orrát, mossa meg az arcát

Mossa meg mindkét szemet egyszerre

Mossa meg a fülét, mossa meg a nyakát, mossa meg jól a nyakát.

Mosni, mosni, felönteni, lemosni a szennyeződést, lemosni a szennyeződést.

Moidodyr: hol találsz vizet?

Gyermekek: folyóban, patakban, óceánban... (gyerekek válaszai).

"Brook" játék: a csoportszobában különböző helyekre kirakott rövid szalagok, kössék össze őket egy „nagy folyóba”.

Moidodyr: Milyen személyes higiéniai cikkeket ismer?

Gyermekek: fésű, szappan, Fogkefe, tészta...

Moidodyr: Minden reggel és este mindenkinek meg kell mosnia a fogát, mivel az étel a fogak között marad. Beszéljétek meg a gyerekekkel a fogmosás szabályait.

Kitalálod a rejtvényeimet?

Találós kérdések:

Akár 25 fog a fürtökhöz és tincsekhez.

És minden fog alatt sorban fekszenek a hajak. (hajkefe)

Csontos hát, kemény sörte,

Barátságos mentás pasztával

Szorgalmasan kiszolgál minket

(Fogkefe)

Sima és illatos, nagyon tisztán mos,

Mindenkinek szüksége van rá. Mi az? (szappan) .

Ha a kezed viaszban van,

Ha foltok vannak az orrán,

Ő az első barátunk

Eltávolítja a szennyeződéseket az arcról és a kezekről. (víz)

Moidodyr : Nos, jól sikerült, most már biztos vagyok benne, hogy mindig figyelemmel kíséri teste tisztaságát, egészségét. Viszlát srácok.

Adj a gyerekeknek babaszappant.

gondozó : srácok, az utunk a végéhez ért, ideje óvodába menni, foglaljuk el a helyünket a szőnyegen - a repülőn.

Repült:

Szőnyegünk végigszáguld az égen,

A varázslat hamarosan megtörténik...

Tehát újra az óvodában vagyunk. Mondd, mit találtál ki, kit nevezhetünk a legjobb barátainknak?

Gyermekek : A nap, a levegő és a víz a legjobb barátaink.

gondozó : Kívánom, hogy mindig egészségesek legyetek,

De lehetetlen eredményt elérni nehézség nélkül.

Próbálj meg nem lusta lenni - minden alkalommal evés előtt,

Mielőtt leülne az asztalhoz, mosson kezet vízzel.

És gyakorolj mindennap reggel,

És persze mérsékelje magát – ez nagyon sokat fog segíteni!

Lehetőség szerint lélegezzen friss levegőt

Menjetek sétálni, ez erőt ad nektek, barátok!


Anna Kotovchikhina

Cél: megismertetni a gyerekekkel olyan természeti tényezőket, mint a nap, a levegő és a víz, valamint ezek hatását az emberi egészségre és életre.

Felszerelés: képkészlet "Egészségügyi tippek", fénykép- vagy képkészlet "Nap, levegő, víz".

Előzetes munka: beszélgetések: „Mi az egészség?”, „Egészségügyi asszisztensek”, „Egészségügyi tanácsok” képek megtekintése, egészséggel kapcsolatos közmondások, közmondások tanulása, önmasszázs, légzőtorna, ujjtorna.

Irodalom:"Beszélgetések az egészségről" T. A. Shorygin.

Előrehalad:

(a gyerekek félkörben ülnek a székeken)

Pedagógus:(vers az egészségről)

Ember született

Felállt és elindult.

Megbarátkozott a széllel, a nappal,

Jól lélegezni.

Rendelésre képeztem ki magam:

Reggel korán kelt.

Vidáman végzett gyakorlatokat,

vettem egy hideg zuhanyt.

Minden nap futott, ugrált,

Sokat úsztam és labdáztam.

Erőt gyűjteni az élethez

És nem nyafogott, és nem lett beteg.

Pedagógus: Srácok, miről szól ez a vers? (arról, hogy mi segít megőrizni egészségünket) Igen. És legutóbb beszéltünk róla. Emlékezzünk egy kicsit.

Tehát mit kell tenned egészséged megőrzése és megerősítése érdekében?

* Gyermekek válaszai. A végén a pedagógus „Egészségügyi tanácsok” (gyerekek számára már ismerős) képsorral összefoglalja az elhangzottakat.

Pedagógus: Szép munka! Mindent megjegyeztél és helyesen mondtál. Az egészség a mi gazdagságunk, óvni, vigyázni és erősíteni kell rá. Nagyon fontos az embernek, az életének. Mindenki tud róla. Tudják és ismerték korábban is. És sok közmondást és mondást hajtogattak az egészségről. Emlékezzünk néhányra (a gyerekek emlékeznek a korábban tanult mondásokra és közmondásokra): „Az egészség drágább az aranynál”, „Az egészséget semmi pénzért nem lehet megvásárolni”, „Egészséges embernek minden jó”, „Az egészség rendben van - edzésnek köszönhetően”.

Van még egy - "A nap, a levegő és a víz az igaz barátaink!"

Gondoljuk át, miről szól ez a mondás, és mit jelent?

* Gyermekek válaszai. A tanár segíti a gyerekeket a gondolkodásban, ösztönzi tevékenységüket. Aztán folytatja.

Pedagógus:(a Napról készült fénykép vagy kép megjelenítése)

A nap fényt és meleget ad. A napsugarak jót tesznek egészségünknek. Boldoggá tesznek, felvidítanak, el akarják fordítani az arcukat. A gyerekeknek pedig napfényre van szükségük a növekedéshez. (D-vitamin)

Ezért a napozás gyermekek és felnőttek számára egyaránt hasznos. A napozás is egy csodálatos keményedés, amit maga a természet ad nekünk. De bizonyos szabályokat be kell tartania, hogy ne károsítsa magát. Először 5-10 percet kell a napon tölteni, és a fejet panama kalappal kell lefedni. Amikor a szervezet megszokja a napsugarakat, tovább maradhat a napon. A lakhelyünkön 11 óra előtt és 16 órától érdemes napozni.

* Vers a napról (a gyerekek relaxációs gyakorlatokat végeznek önmasszázs elemekkel a szöveg szerint).

NAPSUGÁR.

A nap nagyon erősen süt

(emelje fel a kezét, nyújtsa)

Finoman és finoman melegít.

(megsimogatja magát a fején)

Kora reggel az ablakomban

(a kezek "rajzolnak" a levegő "ablakban")

Fontosnak tűnt.

(Kézi "polc" az áll alatt)

Megérintette a gerenda

Rózsás arcra.

(arcokat simogat)

Mindent megvilágított körülötte.

(homlok, halánték simogatása)

Gerenda – a kezembe szorítom.

(tenyerét összerakni)

Nem engedem el

Hagyd melegedni a kezem.

(meleget érez a tenyerében)

Megtalálom benne a nyarat,

Nem mindenki képes erre.

(nyitott tenyerek, meleget adva mindenkinek a környezetében).

Pedagógus:(fénykép megjelenítése vagy az eget, levegőt ábrázoló kép)

Nem kevésbé hasznosak a légfürdők és a séták a friss levegőn. Amikor friss levegőt lélegzünk, aktív légkeringés és gázcsere megy végbe a tüdőben. A vér oxigénnel gazdagodik, és testünk minden szervébe és szövetébe eljut. Miért érzünk vidámságot és könnyedséget a testünkben. Különösen hasznos levegő tűlevelű, fenyőerdőkben. Ez a levegő egy igazi gyógyító infúzió, illatos a gyanta és a tűlevelek aromáival. Mind a lombhullató erdőkben, mind a fenyőerdőkben a levegő sok fitoncitot tartalmaz - speciális illékony anyagokat, amelyek elpusztítják a káros mikrobákat. Ráadásul a friss levegőn járás segít megkeményedni, majd nem betegedni. Amikor kimegyünk a szobából az utcára és érezzük a hőmérsékletkülönbséget (a szobában meleg van, kint hűvös van), akkor az edényeink edzettek. És minden edzés mindig segít, hogy egyre erősebbek legyünk. És ezért az emberek, akik sétálnak a friss levegőn sportolni (kocogni, biciklizni, focizni, síelni, szánkózni, télen korcsolyázni) kevesebbet betegszenek meg, és erősebb a szervezetük védelme (immunitása).

De természetesen a levegőnek, amit belélegzünk, tisztának kell lennie.

Ha piszkos levegőt szívunk be, mi lehet az? (gyerekek válaszai).

Így van, a koszos levegő eltömítheti szervezetünket, allergiát, sőt mérget is okozhat.

* Vers a levegőről (a gyerekek légzőgyakorlatot végeznek).

Ő egy átlátszó láthatatlan

Könnyű és színtelen gáz.

(Mély, nyugodt lélegzet be - kilégzés az orron keresztül)

Súlytalan sál

Beborít minket.

(Mély, nyugodt lélegzet be - kilégzés a szájon keresztül)

Az erdőben van - sűrű, illatos,

Gyantaszerű frissesség illata van,

(a bal orrlyukon keresztül lélegzik, lefedve a másodikat)

Tölgy és fenyő illata van.

(légzés a jobb orrlyukon keresztül, a második lefedése)

Nyáron meleg van

(takarja el az orrát és a száját a tenyerével, lélegezzen a száján keresztül, érezze a meleg levegőt)

Télen hideget fúj

(nyitott tenyér, hosszú kilégzés a szájon keresztül, mintha kifújna valamit a tenyeréből)

Amikor a fagy befesti az üveget

És szegéllyel fekszik rajtuk,

(3 mély lélegzet az orron keresztül)

Nem beszélünk róla.

(tartsd vissza a lélegzeted a vers végéig)

Csak beszívjuk

Ő az, akire szükségünk van!

(nyugodt kilépés)

Pedagógus: Most beszéljünk a vízről (egy képet vagy képet, amely vizet, folyót ábrázol).


Először is vizet iszunk és főzéshez használjuk, és ennek, akárcsak a levegőnek, tisztának kell lennie. Valójában a testünkben nagy mennyiségű folyadék van, és ha piszkos, a test megbetegszik, vagy egyszerűen nem tud élni.

A víz is segít a tisztántartásban: mossunk kezet, mossunk, zuhanyozunk (mossuk le a szennyeződéseket, káros mikrobákat). Takarítjuk otthonunkat, mosunk padlót, edényeket, letöröljük a port, a szobanövények leveleit – mindez tisztává és egészségessé teszi otthonunkat és minket.

És melyikőtök szeret úszni (folyóban, tengerben, tóban? (gyerekek válaszai).

A fürdés nagy élvezet és jó módszer a keményedésre. Az úszást célszerű akkor kezdeni, amikor a levegő hőmérséklete nem alacsonyabb 23-24°C-nál, és a víz hőmérséklete nem alacsonyabb 20°C-nál. 5-10 percig lehet a vízben tartózkodni, közben folyamatosan mozogni: úszni, csobbanni, labdázni. Próbálj meg visszaemlékezni Néhány fontos szabály az úszáshoz:

1. Mindig felnőtt felügyelete mellett ússzon.

2. Ne ússzon ismeretlen helyen, ahol üvegszilánkok és rozsdás vasdarabok lehetnek az alján.

3. Ne merüljön ismeretlen helyen.

4. Ha csoportban úszunk, ne fogjuk egymás kezét, lábát. Ez életveszélyes!

5. Evés után azonnal ne ússzon, csak evés után másfél órával úszhat.

6. Ne menjen azonnal a vízbe, ha izzad, párásodik. Sétáljon lassan a parton. Végezzen könnyű bemelegítést, először bokáig lépjen a vízbe. Állj a vízbe, sétálj körbe. Ezt követően kezdj el úszni.

* Vers a vízről (a gyerekek a szöveg szerint ujjtornát végeznek).

Takarékoskodj a vízzel

A víz az, ami életet ad mindannyiunknak.

Ami erőt és lendületet ad nekünk.

(az ujjak „zárba” vannak kulcsolva – szorítsa össze és oldja ki az ujjakat)

Kristálytiszta vagy nagyon piszkos.

Bármilyen körülmények között hasznos.

(az ujjak kioldása, a tenyér széthúzása, az ujjak mozgatása)

Ahol sár van, ott békák élnek.

Számukra csak a mocsárban van béke és kényelem.

(felváltva a bütykök összenyomása és kioldása)

Számunkra a víznek tisztanak kell lennie,

Mit nem félnénk megmosni és meginni.

(az ujjak „zárba” kulcsolódnak, a könyök széttárva, a kezek hullámszerű mozgása)

Nem kevésbé hasznos azonban a víz

Ami fagyott jég formájában van.

(öklét mutasd)

Hűsít, fagyaszt, élénkít.

A melegben pedig hűvösséget és örömöt ad nekünk.

(ököl ökölre ütögetve)

Takarékoskodjunk a vízzel.

Mindent óvjon meg az ésszerűtlen költekezéstől.

(hajtsd össze a "házat" a tenyerekből)

Ellenkező esetben kifolyhat a víz,

És akkor az élet a bolygón elhal.

(ököl ökölbe hajtva)

Pedagógus: Tehát ma valami újat tanultunk a napról, a levegőről és a vízről. Amint látjuk, mind a nap, mind a levegő és a víz hozzásegít bennünket ahhoz, hogy egészségesek, erősek, edzettek, jókedvűek és jókedvűek legyünk. Ezért mondják: "A nap, a levegő és a víz az igazi barátaink!"

Nap, levegő és víz -

A legjobb barátaink.

Barátok leszünk velük

Hogy egészségesek legyünk.

Legközelebb arról fogunk beszélni, hogy a nap, a levegő és a víz milyen hatással van minden élőlény életére, nem csak az emberre.

(Egyébként fényképekből vagy képekből készíthet egy prezentációt „A nap, a levegő és a víz az igazi barátaink!”, és a beszélgetés során bemutathatja a gyerekeknek).