Rozhovor s deťmi staršieho predškolského veku: „Slnko, vzduch a voda sú naši skutoční priatelia! Intelektuálny kvíz „Slnko, vzduch a voda: naši najlepší priatelia“ Dovolenka športu a zdravia

„Slnko, vzduch a voda sú naše najlepší priatelia! »

Cieľ: Prispieť k vytvoreniu základov zdravého životného štýlu. Rozvíjať u detí pochopenie dôležitosti a nevyhnutnosti otužovacích procedúr, rozširovať ich chápanie dôležitých zložiek zdravia – slnka, vzduchu a vody, formovať poznanie, že príroda je zdrojom zdravia.

Úlohy:

Rozšírte predstavy detí o neživej prírode: slnku, vzduchu a vode; - zoznámiť sa s vlastnosťami vzduchu, vody a ich úlohou v živote človeka. - vzdelávať predškolákov potrebu o zdravým spôsobomživota.

Priebeh vyučovacej hodiny: 1. Organizačný moment.

Vychovávateľ: Chlapci, hádajte hádanky, aby ste zistili, o čom budeme dnes hovoriť.

Veľká slnečnica na oblohe

Kvitne dlhé roky

Kvitne v zime aj v lete

A nie sú tam žiadne semená. (Slnko.)

Ak sú naše ruky vo vosku,

Ak sú na nose škvrny,

Kto je teda náš prvý priateľ,

Odstráni nečistoty z tváre a rúk? (Voda.)

Prechádza cez nos do hrudníka

A naopak je na ceste.

Je neviditeľný a predsa

Nemôžeme bez toho žiť. (Vzduch.)

2. rozhovor

Vychovávateľ: Pamätajte na príslovie, ktoré obsahuje tieto slová.

Správny. Slnko, vzduch a voda sú naši najlepší priatelia. Toto je téma dnešnej lekcie.

Chlapci, dnes budeme mať nezvyčajnú lekciu. Pozývam vás na zaujímavú cestu. Do čarovnej krajiny „Valeológie". Pozval som doktora zdravého životného štýlu. Ale problém je, že nemohol prísť. Ale poslal e-mail na adresu našej školy.

Vážení chlapci! Nemôžem sa zúčastniť vašej triedy. Ale teším sa na stretnutie. Posielam vám správu. V nej nájdeš skutočných priateľov, ktorí ti skôr pomôžu.
prísť sem.
Váš zdravý lekár.

Chlapci, toto je balíček od Dr. ZOZH. Pozrime sa, čo je v ňom? (otvorím balík a vyberiem: baterku, balónik nafúknutý vzduchom, fľašu vody)

Aké zaujímavé predmety. Ale lekár zdravého životného štýlu hovorí, že sú skutočnými priateľmi? Kto sú oni?

Vyberám baterku, zapínam a vypínam. Prečo potrebujeme baterku? Čo tým myslel doktor ZOZH. Prečo potrebujeme baterku, chlapci? On svieti. Aké predmety ešte svietia? Mesiac, žiarovka, slnko A čo ešte slnko dokáže? Zahrieva sa. Dodáva teplo.

Ilustrácia slnka na tabuli.

A komu dáva svetlo a teplo? Zvieratá, rastliny, ľudia.

Dokážeme žiť bez svetla a tepla slnka? čo sa s nami stane?

Zmrzneme, vychladne, narazíme do seba.

Čo radi robíme na slnku?

1. Opaľujte sa
2. Zahrejte sa.
3. Od slnka je všetko svetlo a teplo.

Prečo to hovoríme. Tam, kde slnko často zapadá, lekár príde len zriedka. Takže slnko sa dá nazvať liekom. To lieči. Zabraňuje mnohým chorobám. Ale každý liek vyžaduje akciu.

Čo nám môže ublížiť slnko?

(pozor na snímky)

1. Popálenie kože. 1. Dodáva teplo rastlinám a zvieratám.
2. Úpal. 2. Opaľujeme sa.
3. Rastliny a zvieratá umierajú. 3. Slnko je ako liek.

Chlapi, zatvorme všetci oči a predstavme si, že sme na brehu vodnej nádrže. Slnko svieti. Jeho lúče nás hladia po lícach, nose, rukách a nohách. Priletel vánok, ktorý nás prevalil zo všetkých strán. Jeho dotyk nás teší. Cítime sa dobre. Máte skvelú náladu. Všetky oči sa otvorili.

Beriem loptu a skúmam ju. Zrazu ide dole. Chlapci, čo sa mu stalo? Bol unesený, sklamaný. Čo bolo vo vnútri? Vzduch.

Čo musím urobiť, aby som ho znova nafúkol? Nafúknuť.(nafúkam).

Na tabuli je zavesený obrázok s obrázkom vzduchu.

Čo vieš o vzduchu? Môžete mu ukázať prstom, objať ho? Čo je on? Neviditeľný. Poďme čuchať. Vonia to? nie Znáša len iné pachy. Vyskúšajme? Je tam chuť? Neexistuje žiadna chuť.

Kde to môžeme cítiť? Všade. V triede, v lopte, balóne.

Ukazujem deťom vejár. - Čo je to? Ventilátor. Prečo to potrebujeme. kto uhádol? Zamávajme fanúšikom sebe, priateľovi, hosťom. čo sme cítili? Vánok. Vietor je vzduch, ktorý uvádzame do pohybu.

Prečo potrebujeme vzduch?

Dýchať. Môžeme žiť bez vzduchu? nie!

Urobme experiment. Zaštipnite všetko - nos a ústa. Tvoje pocity. Bolo to ťažké. Nemáme dostatok vzduchu. Aký vzduch by sme mali dýchať? Čistá. Čerstvé.

3. Skúsenosti. Mám vrecia, navrhujem, aby ste do tohto vreca dýchali. (deti dýchajú do vrecka a pevne ho držia okolo úst a nosa)

Prečo je ťažké dýchať? Málo vzduchu.

Koľkí z vás vedia, čo dýchame? Kyslík.

Kyslík, ktorý bol vo vaku, sa spotreboval, zostalo ho málo a veľmi ťažko sa nám dýchalo. Ale zhromaždil oxid uhličitý, ktorý je pre nás škodlivý. A nie je priedušná.

Pozrite sa, koľko nás je dnes v tejto triede, všetci dýchame, je dusno. prečo? Málo kyslíka. Kde to zohnať? Čo je potrebné urobiť, aby sa miestnosť naplnila čerstvým vzduchom?

Je potrebné vetrať miestnosť.

Otvorte okná, dvere.

Otvorte dvere, otvorte okno alebo otvorte okno,
Čo najskôr vpustite do domu čerstvý vzduch.
(Deti prechádzajú a sedia pri stoloch)

Čistý vzduch je bohatý na kyslík. Ako vzduch ovplyvňuje naše zdravie?

Čistý vzduch chráni pred chorobami. Ale znečistené, naopak, škodí. (upozorniť deti na diapozitívy)

1. Čierny dym z fajok 1. Nadýchajte sa čerstvého vzduchu
2. Výfukové plyny z áut 2. Výsadba stromov
3. Hnijúci odpad 3. Vybudujte zariadenia na čistenie

Vzduch je ďalším pomocníkom, ktorý nám pomáha dostať sa do čarovnej krajiny.

Chlapci, a tu je fľaša. Neviem. viete mi poradit?

Toto je voda!

Počuli ste už o vode?
- Hovorí sa, že je všade.
- V kaluži, mori, oceáne.
- A kohútik.

Chlapci, pozrite sa na zemeguľu. Toto je model našej planéty Zem. Prečo sa nazýva modrá planéta. Veľa modrej. Čo znamená modrá farba? Toto je voda! Prečo potrebujeme vodu? Povedz mi.

Aká je voda? Čisté, slané, horké, špinavé, pitné.

Na našej planéte je veľa vody, no nie všetka voda je pitná. Veľa slanej vody, ale veľmi málo sladkej vody. Ak to nestačí, čo treba urobiť? Treba to zachrániť. Čo to znamená šetriť? Zatvorte kohútiky, naberte toľko vody, koľko potrebujete, chráňte ho. Pred čím sa chrániť? Zo znečistenia.

Čo ešte môžete povedať o vode? nepamätáš si? Potom urobme nejaké experimenty.

4. Skúsenosti.

Na stoloch máte poháre. Každá má vodu. Vezmite každý pohár a pozrite sa naň.

Vidíš dno. Čo je teda voda? Priehľadný.

Akú má farbu? Bezfarebný.

Privoňame, dobre? nie Takže je bez zápachu.

Poďme to skúsiť. Je tam chuť? nie A kedy môže zmeniť vkus?

Pozri, čo robím. Kvapalina.

Čo je ešte voda? Pevné. Ukazujem deťom ľad. Ak budete držať ľad v ruke, čo z neho bude? Vo vode.

5. Skúsenosti.

Pijete radi čaj? Ako pripraviť čaj? Potrebujete prevariť vodu.

Čo vychádza z hrnca alebo kanvice? Je to para! Čo môžeme povedať o vode? Že sa varením zmení na paru. Voda je plynná.

Chlapci, ovplyvňuje voda naše zdravie?

(upozorniť deti na šmýkačku)

1. Šetrite vodou 1. Pite čistú vodu
2. Neodhadzujte vodu 2. Dodržiavajte pravidlá osobnej hygieny

Voda je ďalším pomocníkom, ktorý nám pomáha dostať sa do krajiny „Valeológie“.

6. Telovýchovná minúta

slnko, vzduch a voda

Naši verní priatelia

(chôdza na mieste)

Ráno sme sa zobudili skoro

A načiahol sa za slnkom

(naťahovanie na prstoch)

Aby ste boli vždy zdraví

Voda nám pomáha

(ukázať, že plávajú)

Vezmite si loptu na prechádzku

Skoč, bež, nebuď smutný!

(Výskok, napodobňovanie úderov do lopty)

Takto vychádza slnko

Vyššie, vyššie, vyššie. Deti zdvihnú ruky po stranách nahor a zdvihnú sa na prsty na nohách.

V noci slnko zapadne

Dole, dole, dole. Deti sa hrbia a spúšťajú ruky nadol.

No dobre, slnko sa smeje,

A my pod slnkom

Zabávať sa. Deti chodia na mieste, tlieskajú rukami.

Chlapci, v balení je ešte niečo. Odfotím. Aká je krásna. Ukážem deťom obrázok. Lekárka zdravého životného štýlu nám poslala obrázok krajiny "Valeológia". Pozrite sa, aká je jasná a čistá. Kto nám pomohol dostať sa do čarovnej krajiny „Valeology“? Je to slnko, vzduch a voda.

7.Výsledok: Teraz je vonku zima, je zima, takže navrhujem, aby ste si vzali pestré farby a nakreslili žiarivé slnko, aby sme sa v skupine trochu oteplili

Anna Polygina
KVN pre staršie deti predškolskom veku"Slnko, vzduch a voda sú naši najlepší priatelia"

Intelektuálna a vzdelávacia hra - KVN

(pre deti staršieho predškolského veku)

Predmet: « Slnko, vzduch a voda sú naši najlepší priatelia».

Smer činnosti: spoločenský - osobný

Integrácia vzdelávania regiónoch Kľúčové slová: zdravie, bezpečnosť, vedomosti, komunikácia, telesná kultúra, hudba, umelecká tvorivosť.

Cieľ: tvar u deti snaha o zdravý životný štýl. Rozvinúť pochopenie, že pre ľudské zdravie sú hlavnými prírodnými faktormi, ktoré pozitívne ovplyvňujú telo slnko, vzduch a voda.

Príprava na súťaž: tímy si vymyslia svoje meno, znak, motto, pozdrav pre súpera, urobia si domácu úlohu (vydanie novín na tému zdravie, slovný dôkaz, čo treba urobiť, aby bol zdravý, naučiť sa pesničku o zdraví melódia piesne "úsmev".

Vybavenie a materiály: signál slniečko pre všetky deti, rozdeliť slnko(na lúčoch sú nápisy o jeho výhodách, materiáloch pre experiment činnosti: ventilátor, voda v priehľadnej nádobe suché hrudky odlišné typy zemina, novoročný dážď alebo magnetická páska, útržky malého papiera, malý penový plast v priehľadnej fľaštičke, jednotlivé koktailové tyčinky a pod., video a zvuková reprodukčná technika, video materiál pre šetrič obrazovky na pozadí súťažných pódií a ukážky diapozitívov, farebné papier, 2 podlhovasté umývadlá, 2 magnetické tabule, magnety, čipy (slniečka, kvapôčky).

Priebeh hry

Vedenie: Drahé priatelia! Otvárame KVN! (znie verš piesne "Otvárame KVN", všetci vstávajú a tlieskajú a vítajú otvorenie hry).

Vedenie: Na hre klubu veselých a vynaliezavých sa zúčastňujú dva tímy. Kompetentná porota pracuje na hodnotení schopností a vedomostí každého tímu (predstavenie členov poroty).

Výsledky každej súťaže sa hodnotia bodovo. Podľa počtu bodov na výsledkovej tabuli každého tímu budú pripevnené podmienené čipy. Jeden tím - slniečka, druhý - kvapôčky. Výsledky sú vyhlásené po každej fáze hry.

Vedúci oslovuje hráčov:

Teraz začíname KVN,

Otestujeme vaše schopnosti a znalosti.

A tak otvárame KVN

Predstavujeme chlapčenské tímy!

Tu sú chlapci zo skupiny "Fidgets",

Tu zo skupiny "Kvet reči".

Stretol si? dokonale!

Kto a kde - už je nám to jasné!

Vstupná fáza súťaže - "Príkazové zobrazenie" (hodnotí sa trojbodovým systémom).

Ja tím

Náš tím - "Zdravý!"

Znak nášho tímu: "Buď zdravý - vždy zdravý!" (predložené na posúdenie porote).

Naše motto: Všetci budeme temperovaní

Staraj sa o svoje zdravie

Vždy nám pomáhajte

Slnko, vzduch a voda!

Naše pozdravy tímu súperov:

Rešpektujeme našich súperov

Prajeme im víťazstvo!

Nezostaneme pozadu.

Staňme sa lídrami!

II tím

Náš tím - "Neboliki"

Náš znak:

Naše motto:: Vždy sme zdraví

Priateľský s nabíjaním

Športujeme s telesnou výchovou,

ako potrebujú vzduch!

Zdravie si udržíme už od útleho veku.

Zachráni nás to od bolesti a problémov!

Naše pozdravy tímu súperov:

ja inscenujem "zahrievanie" (otázka odpoveď)

1. Čo dáva život všetkému životu na planéte Zem? (slnko, vzduch a voda) ;

2. Aký je prínos slnko pre človeka? (dáva teplo) solárne lúče zabíjajú mikróby, liečia človeka);

3. Ako slnko pomáha ľuďom neochorieť v chlade? (kedy slnečné počasie, potom človek menej mrzne a neprechladne, solárne batérie vykurujú domy);

4. Aký je najužitočnejší plyn zahrnutý v kompozícii vzduchu? (kyslík);

5. Ako vzduchu pomáha ľuďom v horúčave a horúčave? (vonku osviežuje vánok, lopatky ventilátora vedú vzduchu pri pohybe v miestnosti ju ochladzujte a v horúčave to ide ľahšie, pomáha aj klimatizácia);

6. Prečo je dobré chodiť veľa vonku? (Čerstvé vzduchu dobré pre zdravie, krv je obohatená o kyslík, viac príležitostí na pohyb a pohyb je dobrý pre zdravie);

7. Aký doktor je v prírode, ktorý dokáže oživiť rastliny a všetok život na planéte? (Doktor voda) ;

8. Ako voda pomáha ľuďom v horúcom počasí? (kúpanie v nádržiach, oblievanie, pitie veľkého množstva vody, zvlhčovanie v suchu vnútorný vzduch);

9. Ako voda dáva ľuďom zdravie v mrazoch? ( "mrože", kalenie, kúpanie v nádržiach; chôdza naboso v snehu tiež otužuje telo; ohrieva miestnosť; ak človek zamrzne alebo prechladne, potom horúci nápoj uzdraví a zahreje.);

10. Ktorá časť ľudského tela najviac potrebuje priateľstvo s vodou? (paže);

11. Čo je najdôležitejšie v prírode, čo pomáha otužovať a posilňovať telo? ( slnko, vzduchu, voda vitamíny v ovocí a zelenine, pôda);

12. Čo je to hlavné, čo v prírode pomáha udržiavať ľudské telo čisté? (voda) .

(porota zhrnie, moderátor v tomto čase číta verš. Tuvim)

Védy. určite, voda dáva život, zdravie, pomáha temperovať a udržiavať všetko čisté. A čistota je kľúčom k zdraviu. O vode sa skladajú piesne, umelci sprostredkúvajú jej obrazy v obrazoch, básnici píšu básne. A tak básnik Tuwim, oslovujúci deti, zložil báseň:

Moje drahé deti!

Píšem ti list:

Žiadam vás, aby ste sa umývali častejšie

tvoje ruky a tvár.

Bez ohľadu na to, akú vodu

varený, kľúč,

Z rieky, alebo zo studne

Alebo len dážď!

Treba umyť

Ráno, večer a poobede

Pred každým jedlom

Po spánku a pred spaním!

Utrite špongiou a handričkou!

Buďte trpezliví - žiadny problém!

A atrament a džem

Opláchnite mydlo a voda.

Moje drahé deti!

Veľmi, veľmi ťa prosím:

Umyte dočista

Umývajte častejšie

Nemôžem vydržať špinavý!

Nebudem si podávať ruky so špinavými ľuďmi

Nebudem ich navštevovať!

Umývam sa veľmi často.

Zbohom. Váš tuvim.

Védy. Tým sa končí prvá fáza súťaže. Za zhrnutie dostane slovo porota.

II etapa "Skutočný priateľ človeka - slnko»

Súťaže sa zúčastňujú dvaja ľudia z každého tímu.

Védy: Bez slnkoživot na zemi nie je možný. Svoju starostlivosť venuje všetkému živému na planéte, vrátane ľudí.

Úloha pre hráčov: na koberci pre každé družstvo vyložené « slnečné lúče» na ktorých sú napísané slová, ktoré charakterizujú čo slnko poskytuje výhody pre ľudské zdravie. Medzi nimi sú tie slová, ktoré nezodpovedajú pozitívnym vlastnostiam. Jeden z hráčov musí vybrať správne koncepty a druhý ich musí umiestniť na magnetickú tabuľu okolo kruhu, ktorý je k nej pripevnený so slovom "život".

Tím, ktorý ako prvý dokončí úlohu, vyhráva.

Porota prihliada na správnosť výberu definícií a rýchlosť zadania.

Slová na lúčoch: radosť, otužovanie, veselosť, teplo, svetlo, opálenie, zdravie, horieť, lenivosť, sucho.

Védy. Toľko krásy slnko robí za aby život na Zemi pokračoval a ľudia boli zdraví a šťastní. Poďakujme sa ti z celého srdca slnko.

Minút telesnej výchovy: TO ruky vystreté k slnku,

(vykonané 2 krát) Uklonili sa a usmiali sa.

Radostne tlieskali, dupali nohami.

A povedali to od srdca: "Sme vám vďační!"

Stupeň III "Verný priateľ človeka - vzduchu

Védy. Naša planéta Zem je jedinečná. Iba na Zemi je vzduchu a je nevyhnutný pre všetko živé. Rovnako ako bez slnko, bez vzduchuživot na zemi nie je možný.

a) Experimentálno-kognitívne súťaž: „Tajomstvá o vzduchu» .

Priradenie do tímov: pomocou predmetov na stole vykonajte experimenty a svedčte o tom vzduchu a jeho rôzne stavy a vlastnosti.

k dispozícii deti - fanúšik(vzduchu je všade okolo nás);

Suché hrudky pôdy: hlina, čierna zemina, krieda, priehľadná nádoba s vodou (v pôde je vzduch) ;

Priehľadná plastová nádoba s malou penou vo vnútri, koktailová trubica je vložená cez otvor do viečka (jednotlivec) (vzduch má rôznu silu) ;

Banka s vodou, koktailové skúmavky (vzduch je ľahší ako voda) ;

"Sultáni", útržky malého papiera (vzduch hýbe vecami) ;

Védy. Všetci sme o tom presvedčení vzduch je potrebný pre život, a čerstvé je veľmi užitočné pre zdravie vzduchu. Človek by sa mal snažiť byť na ulici čo najčastejšie, čo robíme. Keď chodíme na prechádzky, my skúsime byť neustále v pohybe a hry vonku v tom pomáhajú.

b) Konkurencia: "Pomenovať mobilné hry"

cvičenie: tímy striedavo volajú hry vonku. V prípade ťažkostí prechádza právo na odpoveď na tím súpera.

Výsledky sú zhrnuté podľa počtu vymenovaných hier vonku.

c) Konkurencia „Naučte svojich súperov svoju obľúbenú vonkajšiu hru“

Tímy sa navzájom učia nejaký druh vonkajšej hry (hry hrajú 2 b.)

Porota berie do úvahy možnosť skomplikovania pravidiel hry pre zvýšenie motorickej záťaže pri hre na čerstvom vzduchu, ako aj dodržiavanie predmetu zdravý životný štýl.

IV štádium "Skutočný priateľ človeka - voda»

Védy. Ako bez slnko a vzduch aj bez vody je život nemožný. Väčšinu našej planéty zaberá voda (zobrazuje snímku alebo zemeguľu). Je nevyhnutná "lekár" to robí človeka zdravým.

súťaž: « Voda prinášať zdravie".

Cvičenie: vymyslite a pomenujte definície vody (ktoré voda, ktoré zodpovedajú koncepcii "dávať zdravie".

Podmienky súťaže: Tímy sa pri slovách striedajú. V prípade ťažkostí prechádza právo na odpoveď na tím súpera.

Výsledky sú sčítané podľa počtu slov, ktoré tímy pomenovali.

(Studená, teplá, priehľadná, osviežujúca, šumiaca, rieka, mrazená, jarná, čistá, morská, očistená, filtrovaná, kľúčová, toaletná, omladzujúca, zasnežená, daždivá, varená, studená, horúca, živá, posvätná, slaná, sladká).

Védy. Interakcia s vodou prináša človeku radosť, zábavu, potešenie, sem patrí kúpanie, cestovanie po vode, sledovanie alebo účasť na vodných športoch. Raduje sa, človek dostáva aj zdravie.

b) Súťaž kapitánov:

1. Kreatívny "Skladací papierový čln" (kto urobí remeslo rýchlejšie a správne).

2. "Vodná regata": v plechovkách pre každý tím nalial voda. Kapitáni musia fúkať na člny a viesť ich z jednej strany na druhú. (vietor hýbe plachetnicami) .

Výsledky sú zhrnuté podľa podmienky: ktorý rýchlo navedie svoju loď po trase a nepotopí ju.

Fizkultminutka.

Védy. Plávanie je veľmi dobré pre zdravie. Predstavte si, že ste na súťaži v plávaní a chcete vyhrať. Na povel začnite plávať, zostaňte na mieste a použite akýkoľvek druh plávania (pohyby rúk).

Etapa V "Domáca úloha"

Védy. Tímy si robili domáce úlohy cvičenie:

Prvým je vydávanie novín "Sme za zdravý životný štýl";

Druhou je verbálno-rečová úloha "Presvedčte všetkých, čo treba urobiť, aby ste boli zdraví".

Tímy konajú žrebom a prezentujú svoju prácu.

Podmienky: krátke, výstižné rozprávanie o obsahu novín, vychádzajúce z príkladov zo života skupiny, prípadne samotného rečníka. Vyvodené závery.

Pre druhú úlohu: originalita presvedčení. Umelecké slovo, umelecké a produktívne tvorivé nálezy sú vítané.

Verbálna a rečová súťaž družstva "zdravý":

1 dieťa Chcem, priatelia priznaj sa,

Čo mám rád ráno

Robte fyzické cvičenia

Čo ti radím.

Každý potrebuje dobiť energiu

Veľa výhod z toho.

Zdravie je odmena

Za vašu usilovnosť!

Porota zhrnula výsledky súťaže.

Fáza VI „Pokračovať v ponuke: "Aby som bol zdravý, budem..."

Védy. Chlapci, dnes ste veľa hovorili o výhodách slnko, vzduchu, voda, ďalšie možnosti človeka viesť zdravý životný štýl. V tejto súťaži treba o sebe povedať, čo každý z vás urobí, aby bol zdravý.

Podmienky súťaže: odpoveď každého dieťaťa by mala začínať slovami "Budem…". Tímy odpovedajú postupne. Družstvo prehráva, ak sa súťaže nezúčastnilo aspoň jedno dieťa. Ak sa zúčastnia všetky deti, vyhráva priateľstvo. Opakovanie výrokov je povolené.

(Možné možnosti: plávať, cvičiť, chodiť včas spať, športovať, jesť iba zdravé jedlo, hrať hry vonku, často chodiť do prírody, pestovať rastliny, aby boli čistejšie vzduchu, viac sa hýbať, opaľovať sa, chodiť na túry, chrániť prírodu, jesť veľa zeleniny a ovocia, pred jedlom si umývať ruky, umývať zeleninu a ovocie, čistiť si zuby, strihať nechty, otužovať sa a pod.)

Deti oboch tímov spievajú pieseň priateľstva ďalej

melódia piesne "úsmev".

1. Všetci sa veľmi tešia, že sú zdraví.

Byť zdravý je veľmi jednoduché.

temperuj sa slnko a voda

Vzduch dá vám zdravie - to je isté!

Refrén:

A potom určite

Šport, cvičenie, čistota

A outdoorové aktivity.

Sila a radosť dá

A viesť k zdraviu

A úsmev nás s vami neopustí (3 riadky 2 krát)

Udržujte cestu do krajiny dobra

Byť zdravý.

Radujte sa všetci, dajte teplo duše.

A úsmev nás s vami neopustí.

Porota vyhlasuje výsledky hry, odovzdáva darčeky.

Védy. Ďakujem vám všetkým za pozornosť

Pre nadšenie a zvonivý smiech,

Pre vzrušenie zo súťaženia

Zabezpečenie úspechu.

Teraz je čas sa rozlúčiť

Môj prejav bude krátky

Povedzme, že my: "Zbohom,

Až do šťastných nových stretnutí!“

Mnoho detí v predškolskom veku stále často trpí zápalmi horných dýchacích ciest. Tieto choroby nepriaznivo ovplyvňujú zdravie dieťaťa a niekedy sa stávajú príčinou jeho chronických ochorení v nasledujúcich rokoch.

Hlavným prostriedkom prevencie prechladnutia sú prírodné liečivé faktory. Účelné používanie vzduchu, slnka a vody pomáha rozvíjať u dieťaťa adaptívne reakcie na meniace sa vonkajšie podmienky.

Vzduchové kúpele sa používajú na učenie detí priamemu kontaktu celého povrchu tela so vzduchom. Zároveň je dôležitá okrem teploty aj vlhkosť a pohyb vzduchu.

V horúcom lete, keď deti chodia celý deň len v krátkych nohaviciach, nie sú špeciálne vzduchové kúpele potrebné. Na jar, keď ešte nie je vzduch, a v chladných dňoch, ktoré sa vyskytujú aj v lete, sú veľmi užitočné.

Pre vzduchové kúpele sa vyberá miesto chránené pred vetrom, môžu sa vykonávať na terase, na otvorenom balkóne. Deti sú vyzlečené alebo sú ponechané len krátke nohavičky. Spočiatku vzduchové kúpele trvajú len 3-4 minúty, postupne sa zvyšuje ich trvanie, môžete priniesť až hodinu. Je lepšie začať postup v pokojnom počasí pri teplote vzduchu najmenej 23-24 °.

Počas vzduchových kúpeľov by deti mali byť v pohybe, v chladných dňoch je potrebné zvoliť aktívnejšie hry, v teplých dňoch - pokojné. Môžete svojmu dieťaťu ponúknuť zaujímavú úlohu: hádzajte a chyťte loptu určitý počet krát, aby nikdy nespadla, dokotúľajte drevenú obruč na koniec dráhy, prebehnite 2-3 krát okolo stromu, altánku atď.

opaľovanie majú všeobecný posilňujúci účinok na organizmus predškolákov, zvyšujú metabolizmus, zvyšujú odolnosť organizmu voči chorobám. V pokožke sa vplyvom slnečného žiarenia tvoria látky bohaté na vitamín D. (antirachitický), ktorý zlepšuje vstrebávanie solí, vápnika a fosforu, ktoré sú obzvlášť dôležité pre rastúci organizmus. Pobyt na slnku je užitočný aj preto, že deti zvyknú znášať tepelný efekt slnečných lúčov a cítia sa veselo aj v horúcom počasí.

Ale po dlhšom pobyte na slnku sa u niektorých detí môže vyvinúť slabosť, podráždenosť a niekedy aj zlý spánok. Preto je potrebné starostlivo sledovať pohodu detí počas opaľovania aj po ňom.

Miesto zvolené na opaľovanie musí byť suché. Dieťa si ľahne na podložku tak, aby bolo telo osvetlené slnkom a hlavička bola v tieni. (môže byť pokrytá Panamou). Trvanie procedúry je na začiatku 4 minúty, zatiaľ čo dieťa mení polohu, vystavuje chrbát, pravú a ľavú stranu, brucho slnku. Každé 2-3 kúpele sa k času expozície pre každú stranu tela pridáva ďalšia minúta. Postupne je možné dĺžku slnečného kúpeľa predĺžiť na 25-30 minút. Po 2-3 minútach po skončení slnečného kúpeľa treba dieťa poliať vodou s teplotou 26-28° a nechať pol hodiny odpočívať v tieni.

Kúpanie- vynikajúce tvrdidlo. Na otvorenej vode sa dá plávať od dvoch rokov. Miesto na kúpanie by malo byť plytké, rovnomerné, s pomalým prúdom. Predtým, ako dáte dieťaťu príležitosť samostatne vstúpiť do vody, musíte sa uistiť, že na tomto mieste nie sú žiadne diery, hlboké blato, háčiky, ostré kamene. S dieťaťom musí byť vo vode dospelý.

Pri plávaní musíte dodržiavať pravidlá:

  1. Nie je dovolené plávať na prázdny žalúdok a skôr ako 1-1,5 hodiny po jedle
  2. Deti musia byť vo vode v pohybe
  3. Ak pocítite triašku, okamžite vylezte z vody
  4. Keď je vám horúco, nemôžete sa ponoriť do studenej vody.

Existuje niekoľko samostatných spôsobov kalenia vodou:

  1. Trenie je najšetrnejšie zo všetkých vodných procedúr. Môže byť použitý v každom veku, od detstva. Trenie sa vykonáva handričkou namočenou vo vode, ktorej látka musí spĺňať tieto podmienky: mala by dobre absorbovať vodu, nemala by byť príliš mäkká. Je žiaduce, aby boli palčiaky dobre navlhčené, ale voda by z nich nemala kvapkať. Po utretí sa telo pretrie suchým uterákom. Potieranie je sprevádzané ľahkým masážnym pôsobením a masáž sa vykonáva vždy od okraja do stredu, takže končatiny je potrebné vystierať zdola nahor. (ruky od ruky, nohy od nohy). Zníženie teploty o jeden stupeň za 2-3 dni.
  2. Nalievanie - je miestne a všeobecné. Miestna sprcha: prelievanie nôh, najčastejšie sa používa v jasliach a juniorské skupiny. Počiatočná teplota vody je +30, potom sa zvýši na +18 a v starších skupinách na +16. Čas oblievania nôh je 20-30 sekúnd. Celkové oblievanie by sa malo začať vyššou teplotou hlavne u detí a v období jeseň-zima by sa malo organizovať tak, aby voda pokrývala čo najväčší povrch tela, chrbát, potom hrudník a brucho, potom pravú a ľavá strana. Po dokončení pretrieme utierkou. Čas pod prúdom 20-40 sekúnd. Sprcha je silnejšia ako obyčajná sprcha. Voda zo sprchy má masážny účinok, je na pocit teplejšia ako voda zo sprchy.
  3. Chôdza naboso je jednou z najstarších metód otužovania, ktorá sa dnes vo veľkej miere praktizuje v mnohých krajinách. Okrem toho existuje tréning svalov chodidla. Ochrana pred plochými nohami. Preto sa odporúča chodiť naboso po pokosenej tráve, popadanom ihličí v lese a pod. Musíte začať chodiť naboso v pokoji, najskôr 1 minútu a každých 5-7 dní pridať 1 minútu, čím sa celkové trvanie zvýši na 8 - 10 minút denne.

Ideálna dovolenka pre často choré dieťa vyzerá takto (na každom slove záleží): leto na vidieku; nafukovací bazén s vodou zo studne, vedľa hromady piesku; dress code - šortky, naboso; obmedzenie používania mydla; kŕmiť len vtedy, keď kričí: "Mami, zjem ťa!". Špinavé nahé dieťa, ktoré skáče z vody do piesku, žobre o jedlo, dýcha čerstvý vzduch a nekontaktuje veľa ľudí za 3-4 týždne, obnovuje imunitu poškodenú mestským životom.

Pri otužovacích procedúrach telo dostáva signál, že sa nachádza v stresovej situácii a potrebuje sa jej prispôsobiť. Imunitný systém si tak zvyká na rôzne zmeny prostredia. Upravená je aj termoregulácia tela, pretože u detí to ešte zďaleka nie je dokonalé. Telo sa naučí nestrácať prebytočné teplo pri ochladzovaní a naopak teplo odovzdávať, aby sa neprehrialo. Pri periodickom opakovaní procedúr si telo postupne zvyká a okamžite reaguje potrebnou reakciou. Čím skôr s otužovaním dieťatka začnete, tým ľahšie bude jeho telo procedúry znášať a tým efektívnejší bude výsledok. Navyše, keď je dieťa otužované, trénuje sa nielen jeho telo, ale zrýchľujú sa aj reakcie mozgu.

Vytvoriť predstavu o zdravom životnom štýle; dať deťom predstavu o dôležitosti vzduchu, voda a svetlo pre všetok život na Zemi, aby sa rozšírili poznatky o úlohe vody, vzduchu, slnko v živote človeka; formovať poznanie, že príroda je zdrojom zdravia; formovať poznatky o veciach osobnej hygieny a o pojme osobná hygiena.

Stiahnuť ▼:


Náhľad:

Abstrakt na tému:

"Slnko, vzduch a voda sú naši najlepší priatelia"

Vykonané:

Ovcharenko M.M.

opatrovateľka

Krasnodar

2018

Cieľ: vytvoriť si predstavu o zdravom životnom štýle;dať deťom predstavu o dôležitosti vzduchu, voda a svetlo pre všetok život na zemi, rozšíriť poznatky o úlohe vody, vzduchu, slnko v ľudskom živote ; formovať poznanie, že príroda je zdrojom zdravia; formovať poznatky o veciach osobnej hygieny a o pojme osobná hygiena.

Úlohy:

Vzdelávacie.

1. Rozšíriť u detí chápanie vecí v domácnosti spojených s kultúrnymi a hygienickými návykmi, že príroda je zdrojom zdravia.

2. Rozšíriť chápanie kultúrnych a hygienických návykov pomocou beletrie.

Rozvíjanie.

1. Formovať schopnosť navigácie vo vesmíre.

2. Rozvíjať schopnosť presne vykonávať pohyb v súlade s textom.

Vzdelávacie.

1. Formovať schopnosť viesť jednoduchý dialóg s dospelým a rovesníkmi o dodržiavaní kultúrnych a hygienických návykov.

2. Pestujte v sebe túžbu starať sa o svoj vzhľad a upravenosť.

Prípravné práce: Učenie sa veršov, riešenie hádaniek; čítanie diela K. I. Chukovského "Moydodyr"; rozhovory s deťmi: o slnku, vzduchu, vode; o osobnej hygiene.

Vybavenie: tabuľka na čistenie zubov, modré stužky, balón, obrázky na motívy rozprávky K. Čukovského: „Ukradnuté slnko“.

Pokrok v lekcii

Vychovávateľ: chalani, dnes sa vyberieme na vylet do krajiny"Ahoj" a pôjdeme na magický transport.Sadnite si na koberec - lietadlo, zatvorte oči, povedzte čarovné slová:

Náš koberec sa rúti po oblohe,

Kúzlo sa čoskoro stane...

Tu sme dorazili.

Povedzte mi chlapci, keď sme vy a ja leteli, čo nám svietilo na cestu?

Deti: Slnko.

Vychovávateľ: Zohrievaš celý svet

A nepoznáte únavu

S úsmevom na okne

A všetci ťa volajú...

Deti: slnko.

opatrovateľka : deti, čo nám dáva Slnko?

deti: teplo, svetlo, opaľovanie, vitamín D.

opatrovateľka : presne tak, so slnkom sa opaľujeme, opaľujeme, potrebujeme vitamín "D", aby boli naše kosti pevné.

Vychovávateľ: pripomeňme si dielo K. Čukovského „Ukradnuté slnko“. (Zobrazuje obrázok z práce). Čo sa stalo so zvieratami, keď krokodíl prehltol červené slnko?

deti: zvieratá boli vystrašené, stratené ...

Vychovávateľ: a môžu ľudia, zvieratá, vtáky, rastliny, zvieratá žiť bez slnka?

Deti: nie.

Vychovávateľ: správne, bez slnka by na našej planéte nebol život. Ale slnko je liek, ktorý treba užívať v dávkach a nepreháňať to. Ale v primeranom množstve slnko lieči. Vplyvom slnečného žiarenia vzniká vitamín D, ktorý nie je možné získať z potravy. Vitamín D je pre naše telo dobrý, pretože nám pomáha rásť a posilňuje naše kosti. No ak nedodržíte isté pravidlá, slnko môže nášmu telu uškodiť. Kedy môže byť podľa vás slnko pre nás nebezpečné?

Deti: leto.

Vychovávateľ: Presne tak, slnko je nebezpečné v lete, keď veľmi hreje. V lete chodíme všetci s rodinou k moru, kde sa radi kúpeme a opaľujeme. Pripomeňme si, aké rady nám pomôžu pri opaľovaní.

Vychovávateľ:

Opaľujte sa postupne, s mierou, bez zneužívania dlhodobého pobytu na slnku;

Trvanie prvého slnečného kúpeľa by nemalo byť dlhšie ako 20-30 minút;

Opaľujte sa ráno od 7. do 12. hodiny, keď je vzduch ešte čistý a neprehriaty;

Hlavu si pred slnečnými lúčmi určite chráňte šatkou alebo panamou;

Neopaľujte sa v nehybnej polohe.

Minút telesnej výchovy

slnko, vzduch a voda

Naši verní priatelia

(chôdza na mieste)

Ráno sme sa zobudili skoro

A načiahol sa za slnkom

(naťahovanie na prstoch)

Aby ste boli vždy zdraví

Voda nám pomáha

(ukázať, že plávajú)

Vezmite si loptu na prechádzku

Skoč, bež, nebuď smutný!

(Výskok, napodobňovanie úderov do lopty)

Takto vychádza slnko

Vyššie, vyššie, vyššie. Deti zdvihnú ruky po stranách nahor a zdvihnú sa na prsty na nohách.

V noci slnko zapadne

Dole, dole, dole. Deti sa hrbia a spúšťajú ruky nadol.

No dobre, slnko sa smeje,

A my pod slnkom

Zabávať sa. Deti chodia na mieste, tlieskajú rukami.

Vychovávateľ: chlapci zatvorme všetci oči a predstavme si, že sme na brehu vodnej nádrže. Slnko svieti. Jeho lúče nás hladia po lícach, nose, rukách a nohách. Priletel vánok, ktorý nás prevalil zo všetkých strán. Jeho dotyk nás teší. Cítime sa dobre. Máte skvelú náladu. Všetky oči sa otvorili.

opatrovateľka : deti, a prišiel k nám nezvyčajný hosť.

Čo je to?

Deti: lopta.

opatrovateľka : z nejakého dôvodu je odfúknutý.Čo bolo vo vnútri?

Deti: Vzduch.

Vychovávateľ: čo musím urobiť, aby sa to znova zaokrúhlilo?

Deti: nafukovať.

Vychovávateľ: kde môžeme cítiť vzduch?

deti: v lopte, balóne, vonku.

Vychovávateľ: prečo potrebujeme vzduch?

Deti: dýchať.

Vychovávateľ: môžeme žiť bez vzduchu?

Deti: nie.

Respiračná gymnastika - cvičenie "Pogonchiki" podľa Strelnikovej.

I. P - stojace nohy mierne od seba, ruky pozdĺž tela.

Nádych nosom, plynulo otočte hlavu k pravému ramenu, výdych ústami, hlavu rovno, nádych, plynulo otočte k ľavému ramenu, výdych.

Zaznie hudba a vstúpi "Moydodyr".

Moidodyr: Ahojte deti,

Dievčatá a chlapci.

Som veľké umývadlo.

Slávny Moidodyr.

Hlava umývadla

A veliteľ žinku.

Odpovedz mi.

Si zdravý?

Deti: Áno

Moidodyr: Si čistý?

deti: áno.

Moidodyr: Si kamarát s mydlom?

deti: áno.

Moidodyr: Ste priatelia s vodou?

deti: áno.

Moidodyr: Ukážte, ako ste priatelia s vodou, ako si umývate ruky (deti ukazujú pravidlá umývania rúk)

Čítanie a napodobňovanie pohybov.

Faucet otvorte nos umyte si tvár

Umyte si obe oči naraz

Umyte si uši, umyte si krk, dobre si umyte krk.

Umyť, umyť, naliať, zmyť špinu, zmyť špinu.

Moidodyr: kde nájdeš vodu?

deti: v rieke, potoku, oceáne ... (odpovede detí).

Hra "Brook": krátke stužky rozložené na rôznych miestach v skupinovej miestnosti ich spájajú do jednej „veľkej rieky“.

Moidodyr: Aké veci osobnej hygieny poznáte?

deti: hrebeň, mydlo, Zubná kefka, cestoviny...

Moidodyr: Každé ráno a večer si každý potrebuje umyť zuby, keďže medzi zubami zostáva jedlo. Diskutujte s deťmi o pravidlách čistenia zubov.

Dokážete uhádnuť moje hádanky?

Hádanky:

Až 25 zubov pre kučery a chumáče.

A pod každým zubom budú vlasy ležať v rade. (kefa na vlasy)

Kostný chrbát, tvrdé štetiny,

Priateľský s mätovou pastou

Slúži nám usilovne

(zubná kefka)

Hladký a voňavý, umýva veľmi čisto,

Každý potrebuje mať. Čo je to? (mydlo).

Ak máš ruky vo vosku,

Ak sú na nose škvrny,

Je to naša prvá kamarátka

Odstraňuje nečistoty z tváre a rúk. (voda)

Moidodyr : Dobre, dobre, teraz som si istý, že budete vždy sledovať čistotu svojho tela, svoje zdravie. Dovidenia, chlapci.

Dajte deťom detské mydlo.

opatrovateľka : chlapi, naša cesta sa skončila, je čas ísť do škôlky, sadnime si na koberček - lietadlo.

Let:

Náš koberec sa rúti po oblohe,

Kúzlo sa čoskoro stane...

Tak sme späť v škôlke. Povedz, čo si zistil, koho môžeme nazvať najlepšími priateľmi?

deti : Slnko, vzduch a voda sú naši najlepší priatelia.

opatrovateľka : Prajem vám, aby ste boli vždy zdraví,

Ale je nemožné dosiahnuť výsledky bez ťažkostí.

Snažte sa nebyť leniví - zakaždým pred jedlom,

Predtým, ako si sadnete za stôl, umyte si ruky vodou.

A cvičte každý deň ráno,

A, samozrejme, temperujte sa - veľmi vám to pomôže!

Vždy, keď je to možné, dýchajte čerstvý vzduch

Choďte na prechádzku, to vám dá silu, priatelia!


Anna Kotovchikhina

Cieľ: oboznamovať deti s takými prírodnými faktormi, akými sú slnko, vzduch a voda a ich vplyv na zdravie a život človeka.

Vybavenie: súbor obrázkov „Tipy pre zdravie“, súbor fotografií alebo obrázkov „Slnko, vzduch, voda“.

Prípravné práce: rozhovory: „Čo je to zdravie?“, „Zdravotní asistenti“, prezeranie obrázkov „Zdravotné rady“, učenie sa prísloví a prísloví o zdraví, samomasáž, dychové cvičenie, prstová gymnastika.

Literatúra:"Rozhovory o zdraví" T. A. Shorygin.

Pokrok:

(deti sedia na stoličkách v polkruhu)

Vychovávateľ:(báseň o zdraví)

Narodil sa človek

Postavil sa na nohy a kráčal.

Spriatelil sa s vetrom, slnkom,

Aby sa dobre dýchalo.

Vyškolil som sa na objednávku:

Vstal skoro ráno.

S radosťou robil cvičenia,

Dal som si studenú sprchu.

Každý deň behal, skákal,

Veľa som plával a hral s loptou.

Naberanie sily do života

A nekňučal a nebol chorý.

Vychovávateľ: Chlapci, o čom je táto báseň? (o tom, čo nám pomáha udržiavať zdravie) Áno. A minule sme sa o tom bavili. Poďme si trochu zaspomínať.

Čo teda musíte urobiť, aby ste si udržali a posilnili svoje zdravie?

* Odpovede detí. Na konci pedagóg zhrnie, čo bolo povedané, vystavením súboru obrázkov „Tipy pre zdravie“ (deťom už známe).

Vychovávateľ: Výborne! Všetko si si zapamätal a povedal si správne. Zdravie je naše bohatstvo, treba ho chrániť, starať sa oň a upevňovať ho. Je to veľmi dôležité pre človeka, jeho život. Každý o tom vie. Vedia a vedeli už predtým. A o zdraví sa poskladalo veľa prísloví a porekadiel. Spomeňme si na niektoré z nich (deti si pripomenú predtým naučené porekadlá a príslovia): „Zdravie je drahšie ako zlato“, „Zdravie sa nedá kúpiť za žiadne peniaze“, „Zdravému človeku je všetko super“, „Zdravie je v poriadku – vďaka cvičeniu“.

Existuje aj jedno - "Slnko, vzduch a voda sú naši skutoční priatelia!"

Zamyslime sa nad tým, o čom tento výrok je a čo znamená?

* Odpovede detí. Učiteľ pomáha deťom myslieť, podnecuje ich aktivitu. Potom pokračuje.

Vychovávateľ:(zobrazuje fotografiu alebo obrázok Slnka)

Slnko poskytuje svetlo a teplo. Slnečné lúče sú dobré pre naše zdravie. Robia nám radosť, rozveseľujú nás, chcú obrátiť tvár. A deti potrebujú slnečné svetlo, aby rástli. (vitamín D)

Preto je opaľovanie užitočné pre deti aj dospelých. Aj opaľovanie je úžasné otužovanie, ktoré nám dáva samotná príroda. Ale musíte dodržiavať určité pravidlá, aby ste si neublížili. Najprv sa 5-10 minút strávi na slnku a hlava musí byť pokrytá panamským klobúkom. Keď si telo zvykne na slnečné lúče, môžete zostať na slnku dlhšie. V mieste, kde bývame, je najlepšie opaľovať sa pred 11-tou a od 16-tej hodiny.

* Básnička o slnku (deti vykonávajú relaxačné cvičenia s prvkami samomasáže podľa textu).

SUNBEAM.

Slnko svieti veľmi jasne

(zdvihnúť ruky, natiahnuť sa)

Jemne a jemne hreje.

(hladí sa po hlave)

Skoro ráno v mojom okne

(ruky "kreslia" do vzdušného "okna")

Vyzeral dôležito.

(Polička na ruky pod bradou)

Dotknutý lúčom

Do ružového líca.

(hladkanie po lícach)

Osvetlil všetko naokolo.

(hladkanie po čele, spánkoch)

Trám - stlačím ho v ruke.

(daj dlane k sebe)

Nepustím ho

Nech sa mi zohreje ruka.

(cítiť teplo v dlaniach)

v ňom nájdem leto,

Nie každý to dokáže.

(otvorené dlane, poskytujúce teplo všetkým okolo).

Vychovávateľ:(zobrazuje fotografiu alebo obrázok zobrazujúci oblohu, vzduch)

Nemenej užitočné sú vzduchové kúpele a prechádzky na čerstvom vzduchu. Keď dýchame čerstvý vzduch, v pľúcach prebieha aktívna cirkulácia vzduchu a výmena plynov. Krv je obohatená kyslíkom a prenáša sa do všetkých orgánov a tkanív nášho tela. Prečo cítime v tele veselosť a ľahkosť. Zvlášť užitočný vzduch v ihličnatých, borovicových lesoch. Tento vzduch je skutočným liečivým nálevom s vôňou živice a ihličia. V listnatých lesoch aj v borovicových lesoch sa vo vzduchu nachádza množstvo fytoncitov – špeciálnych prchavých látok, ktoré ničia škodlivé mikróby. Prechádzka na čerstvom vzduchu nám navyše pomáha otužovať sa a potom neochorieť. Keď vyjdeme z miestnosti na ulicu a cítime teplotný rozdiel (v miestnosti je teplo, vonku je chladno), vtedy sú naše plavidlá vycvičené. A každý tréning vždy pomáha stať sa silnejšími a silnejšími. A preto ľudia, ktorí chodia na čerstvom vzduchu športovať (behať, bicyklovať, hrať futbal, lyžovať, sánkovať sa, v zime korčuľovať) menej ochorieť a ochrana ich tela (imunita) je silnejšia.

Ale, samozrejme, vzduch, ktorý dýchame, musí byť čistý.

Ak dýchame špinavý vzduch, čo to môže byť? (odpovede detí).

Je to tak, špinavý vzduch môže upchať naše telo, spôsobiť alergie a dokonca aj otravu.

* Básnička o vzduchu (deti vykonávajú dychové cvičenie).

Je priehľadný neviditeľný

Ľahký a bezfarebný plyn.

(Hlboký pokojný nádych - výdych nosom)

Beztiažový šál

On nás obklopuje.

(Hlboký pokojný nádych - výdych ústami)

Je v lese - hustý, voňavý,

Vonia živicovou sviežosťou,

(dýchanie ľavou nosovou dierkou, zakrývanie druhej)

Vonia ako dub a borovica.

(dýchanie pravou nosovou dierkou, zakrytie druhej)

V lete je teplo

(zakryte si nos a ústa dlaňami, dýchajte ústami, vnímajte teplý vzduch)

V zime fúka zima

(dlane otvorené, dlhý výdych ústami, ako keby niečo vyfúkol z dlaní)

Keď mráz maľuje sklo

A leží na nich s hranicou,

(3 hlboké nádychy nosom)

Nehovoríme o ňom.

(zadržte dych až do konca básne)

Len to predýchame

On je to, čo potrebujeme!

(pokojný odchod)

Vychovávateľ: Teraz sa bavme o vode (ukazujeme fotografiu alebo obrázok zobrazujúci vodu, rieku).


Po prvé, pijeme vodu a používame ju pri varení a musí byť čistá, rovnako ako vzduch. V našom tele je skutočne veľké množstvo tekutín, a ak je špinavé, telo ochorie alebo jednoducho nemôže žiť.

Voda nám tiež pomáha udržiavať čistotu: umývame si ruky, umývame sa, sprchujeme sa (zmývame nečistoty, škodlivé mikróby). Upratujeme svoje domovy, umývame podlahy, riady, utierame prach, listy izbových rastlín - to všetko robí náš dom a nás čistými a zdravými.

A kto z vás rád pláva (v rieke, mori, jazere? (odpovede detí).

Kúpanie je veľkým potešením a dobrým spôsobom otužovania. Je lepšie začať plávať, keď teplota vzduchu nie je nižšia ako 23-24 ° C a teplota vody nie je nižšia ako 20 ° C. Vo vode môžete zostať 5-10 minút, pričom sa neustále pohybujete: plávanie, špliechanie, hranie s loptou. Skús si zapamätať niekoľko dôležitých pravidiel pre plávanie:

1. Vždy plávať pod dohľadom dospelej osoby.

2. Neplávajte na neznámych miestach, kde môžu byť na dne úlomky skla a hrdzavé kusy železa.

3. Nepotápajte sa na neznámom mieste.

4. Ak plávate v skupine, nechytajte sa navzájom za ruky ani nohy. Je to životu nebezpečné!

5. Neplávajte hneď po jedle, plávať môžete len hodinu a pol po jedle.

6. Nechoďte hneď do vody, ak sa potíte a cítite sa zaparene. Kráčajte pomaly pozdĺž brehu. Urobte si ľahkú rozcvičku, vojdite do vody najskôr po členky. Postavte sa do vody, prejdite sa. Potom začnite plávať.

* Básnička o vode (deti vykonávajú prstovú gymnastiku podľa textu).

šetriť vodou

Voda je to, čo dáva život nám všetkým.

Čo nám dáva silu a elán.

(prsty sú zopnuté do „zámku“ - stlačte a uvoľnite prsty)

Krištáľovo čisté alebo veľmi špinavé.

Je to užitočné v akomkoľvek stave.

(uvoľnite prsty, dlane od seba, potraste prstami)

Kde je blato, tam žijú žaby.

Pre nich je pokoj a pohodlie iba v močiari.

(striedavo stláčanie a uvoľňovanie vačiek)

Pre nás musí byť voda čistá,

Čo by sme sa nebáli umyť a vypiť.

(prsty sú zopnuté do „zámku“, lakte sú roztiahnuté, vlnovité pohyby rúk)

Nemenej užitočná je však voda

Ktorý je vo forme zamrznutého ľadu.

(ukázať päste)

Chladí, mrazí, osviežuje.

A v teple nám dáva chlad a radosť.

(klepanie päsťou po päste)

Šetrime všetci vodou.

Chráňte všetko pred neprimeranými výdavkami.

(zložte "dom" z dlaní)

V opačnom prípade môže voda vytiecť,

A potom život na planéte zanikne.

(zložiť päsť na päsť)

Vychovávateľ: Dnes sme sa teda dozvedeli niečo nové o slnku, vzduchu a vode. Ako vidíme, k zdravým, silným, ostrieľaným, veselým a veselým nám pomáha aj slnko, aj vzduch a voda. Preto sa hovorí: "Slnko, vzduch a voda sú naši skutoční priatelia!"

Slnko, vzduch a voda -

Naši najlepší priatelia.

Budeme s nimi priatelia

Aby sme boli zdraví.

Nabudúce si povieme niečo o vplyve slnka, vzduchu a vody na život všetkých živých bytostí, nielen ľudí.

(Mimochodom, z fotografií alebo obrázkov môžete vytvoriť prezentáciu „Slnko, vzduch a voda sú naši skutoční priatelia!“ a ukázať to deťom počas rozhovoru).